Fransız geleneksel mutfağına "fast food" darbesi

  • Yazı boyutu
Fransız geleneksel mutfağına "fast food" darbesi

Fransız geleneksel mutfağına "fast food" darbesi

Dünyaca ünlü Fransız geleneksel mutfağı, 2012 yılında "fast food" (hızlı yemek) kültürüne boyun eğdi.
     Fransa'da 2012 yılında 34 milyar Avro ciro yapan "fast food" pazarı, geleneksel lokantaların yaptığı cironun önüne geçti.
     Fransa'da lokantacılık sektöründe danışmanlık hizmeti veren Gira isimli şirketin araştırmasına göre, 2004 yılından bu yana sürekli artış gösteren "fast food" pazarı, lokantacılık sektöründe ilk defa 2012'de yüzde 54'lük paya ulaştı.
     Dünyaca ünlü McDonald's geçen yıl bir önceki yıla oranla cirosunu yüzde 4 artırarak 4,5 milyar Avro'ya çıkarırken, sektörün diğer önemli ismi Quick yüzde 5 artışla cirosunu 1,02 milyar Avro'ya yükseltti.
     Küresel mali krizle birlikte Fransızlar restorana gitmek için daha az dışarı çıkarken, geleneksel lokantalar sektörde "fast food" mekanların üstünlüğüne boyun eğmek zorunda kaldı.
     Fransa'da sektörün ilk sırasında yer alan ve "Hippopotamus", "Taverne de Maitre Kanter" gibi ülke genelinde lokanta zincirlerinin sahibi olan Flo grubu, geçen yıl yüzde 6 zarar ederek, sadece 552 milyon Avro ciro yapabildi.
     Mali kriz en fazla pahalı restoranları vururken, pizzacıların krizden daha az etkilendiği bildirildi.
     Danışmanlık şirketi Gira'nın verdiği rakamlara göre, dünyada ABD'den sonra en fazla pizza tüketimi yılda 1,26 milyar Avro tutarında ciro ile Fransa'da gerçekleşiyor.
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir