Fransa, Türkiye'nin nükleer projeleriyle ilgileniyor -Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bircq:…

  • Yazı boyutu
Fransa, Türkiye'nin nükleer projeleriyle ilgileniyor
  -Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bircq:…

Fransa, Türkiye'nin nükleer projeleriyle ilgileniyor -Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bircq: -"(Türkiye'nin nükleer projeleri) "Evet ilgileniyoruz" -"Biz mutlaka Türkiye ile bağları yeniden sağlamlaştırmak, pekiştirmek istiyoruz" -"Ticaret daima (sorunları çözmeye) yardımcı olur" -"Bizim Türkiye'ye ihtiyacımız var" -"İki ülke arasında 15 milyar avroluk önemli bir ticaret hacmi var"

Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bircq, Türkiye'nin nükleer projeleriyle ilgilendiklerini belirterek, "Biz mutlaka Türkiye ile bağları yeniden sağlamlaştırmak, pekiştirmek istiyoruz" dedi.
     Beyoğlu'ndaki Fransız Sarayı'nda düzenlenen toplantı sonrası AA muhabirinin, Fransa'nın Türkiye'nin nükleer projeleriyle ilgilenip ilgilenmediği sorusuna karşılık Bircq, "Evet ilgileniyoruz" yanıtını verdi.
     Toplantı sırasında dağıtılan bilgi notunda ise Fransız Bakan'ın çarşamba günü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile görüşeceği belirtilerek,"Sayın Bakan, Fransız firmalarının Türk nükleer programına katılma arzularını yineleyecek, belli başlı firmaların gerçekleştirmek istedikleri termik santral projelerini ve yenilenebilir enerji konusunu ele alacaktır" ifadeleri kullanıldı.
     Yakın zamana kadar gergin olan politik ilişkilerin aşılmasında ticari ilişkilerin yardımı olabileceğini belirten Bircq, şöyle devam etti:
     "Ticaret daima (sorunları çözmeye) yardımcı olur. İnsanlar ticaret yapıyorlarsa mutlaka konuşmak zorundalar. Birbirleri ile ticaret yapmak zorundalar. Bu anlamda bizim Türkiye ile olan ilişkimiz bir ekonomik ortaklık ilişkisi. Eğer bugün ben buradaysam, hükümetin ekonomik kutbunu temsil eden bir bakan olarak buradaysam, bu aynı zamanda Cumhurbaşkanı Hollande'ın da tayin etmiş olduğu politik bir çizginin parçasıdır. Bunun bir anlamı var. Biz mutlaka Türkiye ile bağları yeniden sağlamlaştırmak, pekiştirmek istiyoruz. Unutmayalım ki, biz iki büyük ulusuz. Bu anlamda bizim Türkiye'ye ihtiyacımız var. Türkiye'nin de Fransa gibi büyük bir ortağa ihtiyacı olacağını düşünüyorum."
    
     -15 milyar avroluk ticaret hacmi-
    
     İkili ekonomik ilişkilerin artırılmasına büyük önem verdiğini belirten Bircq, "Fransa ile Türkiye'nin arasındaki ilişkiyi bir ortaklık ilişkisi olarak görmek lazım. Geçtiğimiz Kasım ayında sayın Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'la görüştük. Ülkemizin istişare mekanizmalarından biri olan Karma Komisyon'da yapılan bir görüşmeydi. Bu ziyaretimi o zaman kendisine bildirmiştim. Ben buraya iki ülkenin ticaret hacmine daha da destek vermek için geldim. Zaten iki ülke arasında 15 milyar avroluk önemli bir ticaret hacmi var" dedi.
     Bircq, sözlerine şöyle devam etti:
     "Buraya gelirken birtakım operasyonel hedeflerle geldim. Bunun bir stratejik ortaklık olduğunun altını çizdim. Pegasus Grubu, Avrupa'nın en önemli şirketlerinden birisi olan Airbus'la çok önemli bir anlaşma imzaladı. Yarın da aynı sektörde olan Türk Hava Yolları ile görüşeceğim. Sayın meslektaşım ve Enerji Bakanı ile de bir araya geleceğiz. Çünkü Türkiye'nin enerji alanında da çok önemli projeleri var. Bunlar tabi bizim iç jargonumuzda büyük kontratlar, büyük sözleşmeler dediğimiz alana giriyor."
    
     -Pegasus'la 75 adet Airbus için anlaşma imzalandı-
    
     Fransız Sarayı'ndaki toplantıda, Pegasus'un kısa süre önce 75 adet A320 uçak siparişinde bulunduğu ve uçakların satışı için tarafların anlaşmaya vardığı açıklandı. Airbus'ın Pegasus'la aynı zamanda 25 uçak için opsiyon anlaşmasına vardığı belirtildi.
     Basın bilgilendirme notunda ise "Türk Hava Yolları ile başta A380 olmak üzere,farklı modeller için görüşmeler devam etmektedir" ifadesi kullanıldı.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir