Fransa heyetinden Gaziantep'e ziyaret -Paris Valisi Daniel Canepa başkanlığındaki bir heyet…

  • Yazı boyutu
Fransa heyetinden Gaziantep'e ziyaret
  -Paris Valisi Daniel Canepa başkanlığındaki bir heyet…

Fransa heyetinden Gaziantep'e ziyaret -Paris Valisi Daniel Canepa başkanlığındaki bir heyet Gaziantep'i ziyaret etti

Fransa'nın Paris Valisi Daniel Canepa başkanlığındaki bir heyet Gaziantep'i ziyaret etti.
     Gaziantep Girişimci İş Adamları Derneği'nden (GAPGİAD) yapılan yazılı açıklamaya göre, Vali Canepa, beraberinde resmi ve özel sektör temsilcileriyle Gaziantep'e geldi.
     GAPGİAD'ın organizasyonunda, Fransa-Türk İş Adamları Derneği (FEDİF) işbirliğiyle, "Paris Yatırım Ajansı Programı" adı altında Gaziantep'te bir araya gelen iş adamları, iki ülke arasındaki ticareti geliştirmek için görüşmeler yaptı.
     Bir restoranda gerçekleşen toplantıya, Paris ve Ile-de France Eyaleti Valisi Daniel Canepa, Paris Yatırım Ajansı Başkanı Pierre Simon, Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkan Yardımcısı Kasım Fincan, GAPGİAD Başkanı Akın Çalışkan, Hür Sanayici ve İş Adamları Derneği (HÜRSİAD) Başkanı İlker Hasırcı, FEDİF Başkanı Nevzat Ceylan ile iş adamları ve dernek üyeleri katıldı.
     Toplantıda iki ülke arasındaki ilişkiler ele alındı.
     Türkiye ile Fransa arasında ortak noktalar olduğunu belirten Vali Daniel Canepa, iki ülke arasındaki ilişkilerin geçmişe dayandığını ifade etti.
     Gaziantep'in gelişen ekonomisi hakkında bilgi veren TUSKON Başkan Yardımcısı Kasım Fincan ise Türkiye'deki makine halısının yüzde 82'si, akrilik ve sentetik ipliğin yüzde 45'i, makarna, un ve irmiğin yüzde 50'si ile çikolata ve şekerlemenin yüzde 30'u, bitkisel yağların yüzde 10'unun Gaziantep'te üretildiğini kaydetti.
     Fransa ile Türkiye arasındaki ilişkilerin çok eskilere dayandığını anımsatan Fincan, "Fransa ile Türkiye arasındaki ilişkiler dönem dönem sekteye uğramakla birlikte köklü düşmanlıklara dönüşmüyor. Biz istiyoruz ki iki ülke arasındaki dostluk gelişerek devam etsin" şeklinde düşüncelerini aktardı.
     Konuşmaların ardından yetkililer, birbirlerine plaket takdim etti.
    
    
    

Bu haberi 154 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir