Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq: -"Türkiye'de 400 şirketimiz var. Aslında bu da olması…

  • Yazı boyutu
Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq:
  -"Türkiye'de 400 şirketimiz var. Aslında bu da olması…

Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq: -"Türkiye'de 400 şirketimiz var. Aslında bu da olması gereken düzeyde değil ama biz Türk şirketlerinin de Fransa'da yatırım yapmasını istiyoruz" -"Avrupalı olarak ben şunun bilincindeyim ki Avrupa öksürdüğünde bütün dünya zatürre olabiliyor"

Fransa Dış Ticaret Bakanı Nicole Bricq, Türkiye'de 400 Fransız şirketin faaliyet gösterdiğini, rakamın olması gereken düzeyde olmadığını belirterek, "Türk şirketlerinin de Fransa'da yatırım yapmasını istiyoruz" dedi.
     Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Bakan Bricq'in de katılımıyla Fransız CEO'larla çalışma kahvaltısında bir araya geldi.
     Burada konuşan Bakan Bricq, devletlerin birbirleriyle buluşmalarının önemli olduğunu belirterek, Fransa için Türkiye'nin önemli bir sanayi ortağı olduğunu kaydetti.
     Bricq, "biz şirketlerimizle varız" dediklerini ifade ederek, "Türk havayolu şirketleri gelişmek istiyorlar. Biz tabii ki buradayız. Havacılık alanında birinci sınıf bir arzımız var" diye konuştu.
     Nükleer alanda teknoloji geliştirmek için var olduklarını anlatan Bricq, şunları söyledi:
     "Büyük kentler, sürdürülebilir kentler denildiğinde de varız. Büyümekte gelişmekte olan bir ülkede hızlı kentleşme elbette sorunlar yaşanabiliyor. Biz de 'şirketlerimizle beraber varız' diyoruz. Sözü öncelikle şirketlere vermemiz lazım. İş birliğini sürdürme lazım. Ama şirketlerimizin pek de bize ihtiyacı yok aslında. Nerede büyüme varsa orada zaten yer alıyorlar. Fransız lüks sanayi, bütün dünyada yer alıyor. Aslında bizim amiral gemimiz lüks sektörüdür. Bizim ticaret dengemizde lüksün getirdiklerini çıkarırsak ticari dengemiz etkilenebilir. Bizim Türkiye'de 400 şirketimiz var. Aslında bu da olması gereken düzeyde değil, ama biz Türk şirketlerinin de Fransa'da yatırım yapmasını istiyoruz. Biz Türk şirketlerinin de sermayesininde satın almalarını, pay almalarını istiyoruz. Avrupalı olarak ben şunun bilincindeyim ki Avrupa öksürdüğünde bütün dünya zatürre olabiliyor."
     Avrupa Merkez Bankası'nın aldığı kararlara değinen Bricq, "2012 yılı ve özellikle yılın son bölümü, Avrupa Merkez Bankası'nın aldığı önlemler ve bankalara verdiği destek sayesinde bir çöküşün önlenmesinde son derece verimli oldu" diye konuştu.
     Bakan Bricq, Avrupa'nın cazip bir pazar olduğuna işaret ederek, "500 milyon tüketicimiz var. Türkiye'nin de yerini alması gerekiyor. Buradaki ekonomik mesajı lütfen siyasi mesaj olarak da algılayın" dedi.
    
     -"Ekonomik ilişkilerimizi çeşitlendirmek istiyoruz"-
    
     Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Fransız İş Konseyi Başkanı Sani Şener de Türkiye ile Fransa'nın siyaset ve iş çevrelerini bir araya getirdikleri için mutluluk duyduklarını belirterek, TOBB ve DEİK olarak, Avrupa Birliği'ne (AB) tam üye olmuş bir Türkiye hedeflediklerini kaydetti.
     Bu üyelik için de Fransa'nın vazgeçilemez ve ayrıcalıklı bir yeri bulunduğunu ifade eden Şener, "Bu açıdan baktığımızda Hollande'ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra değişen bakış açısını takdir ile karşılıyoruz. Türk iş dünyası olarak ekonomik ilişkilerimizi geliştirmek ve çeşitlendirmek istiyoruz" diye konuştu.
     Bu arada, konuşmaların ardından devam eden toplantının bir kısmı basına kapalı olarak gerçekleştirildi.
    
    
    

Bu haberi 215 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir