Fransa'da "varlık vergisi" tartışmaları

  • Yazı boyutu
Fransa'da "varlık vergisi" tartışmaları

Fransız zengin Arnault, Belçika'ya vatandaşlığına geçmesi ile vergi sorunu arasında ilişki olmadığını açıkladı

Fransa'nın en zengin iş adamı olarak bilinen Bernard Arnault, Sosyalist Fransız hükümetinin "çok zenginler"den almak istediği "varlık vergisi"ni protesto etmek için Belçika vatandaşı olacağı yolundaki iddiaları reddetti.
     Ünlü iş adamı, "Belçika vatandaşlığına geçme nedeni ile vergi sorunu arasında bir bağ olmadığını" söyledi.
     Kişisel internet sitesinde konu ile ilgili bir açıklama yapan LVMH grubunun sahibi Arnault, "çifte vatandaş olduğu zaman Fransa'da da eskiden olduğu gibi vergisini vermeye devam edeceğini" belirterek, çifte vatandaş olması halinde dahi bu ülkedeki yatırımlarını sürdürme sözünü verdi.
     Forbes dergisi, Fransız iş adamı Bernard Arnault'yu 2011 yılında 41 milyar dolarlık servetle dünyanın dördüncü, Avrupa'nın ise birinci en zengin işadamı ilan etmişti.
     Fransa'da Sosyalist hükümetin, yılda 1 milyon avrodan fazla gelir kazanlardan yüzde 75'e yakın oranda "varlık vergisi" alma projesi, dar gelirliler tarafından memnuniyetle karşılanırken, iş dünyasının sert tepkisine neden oluyor.
     Bernard Arnault, geçtiğimiz çarşamba günü Başbakan Jean-Marc Ayrault ile yaptığı özel görüşmede de, bu vergiye karşı olduğunu açıkça söylemişti.
     63 yaşındaki iş adamı Başbakan Ayrault'ya, "Belçika'daki yatırımları ve ailevi nedenlerden dolayı, bu ülkenin de vatandaşlığına geçmek istediğini" söylemişti.
    
    
    


Bu haberi 215 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir