Francophonie Yarışması'ndan Yeditepe'ye birincilik ödülü

  • Yazı boyutu
Francophonie Yarışması'ndan Yeditepe'ye birincilik ödülü

Francophonie Yarışması'ndan Yeditepe'ye birincilik ödülü

İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nin geleneksel Fransız Dili Haftası ve Uluslararası Francophonie Günü çerçevesinde, Fransızca eğitim yapan kurumlar arasında düzenlediği yarışmanın bu yılki birincilik ödülü Yeditepe Üniversitesi öğrencilerinin oldu.
     Yeditepe Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, bu yıl "Yeni Bir İcat ve Onun Tanıtılması" temasıyla düzenlenen yarışmaya, birlikte hazırladıkları "Çipleşin" adlı proje ile katılan üniversitenin Fransızca Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü 1. sınıf öğrencilerinden Türkan Aktaş ve Nergiz Çalık, Fransız Sarayı'nda gerçekleştirilen törenle ödüllerine kavuştu.
     Aktaş ve Çalık, geliştirdikleri proje ile beyne yerleştirilen bir çip sayesinde insanların hayatları boyunca edindiği hiçbir bilgiyi unutmadan yaşayabileceği bir sistemi Fransızca olarak kaleme aldı.
     Fransızca dilinin kullanımını yaygınlaştırarak kültürlerarası ilişkileri çeşitlendirmeyi ve yaratıcılığın ortaya çıkmasını teşvik etmeyi amaçlayan Francophonie Yarışması'nda Yeditepe Üniversitesi, 2010-2011 yılı ve 2011-2012 yılında da birincilik ve üçüncülük ödüllerini kazanmıştı.
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir