Foxconn birinci ve 1 milyonuncu bilgisayarını Çağlayan'a verdi -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Bu…

  • Yazı boyutu
Foxconn birinci ve 1 milyonuncu bilgisayarını Çağlayan'a verdi
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan:
  -"Bu…

Foxconn birinci ve 1 milyonuncu bilgisayarını Çağlayan'a verdi -Ekonomi Bakanı Çağlayan: -"Bu yıl itibariyle 'Özel Ekonomik Bölgeler Tasarısı'nı inşallah yasalaştıracağız" -"Mevcut serbest bölgelerimizi, ilave yapacağımız alanlarla Özel Ekonomik Bölgelere çevireceğiz" -"2023 hedeflerimiz doğrultusunda bilişim sektörünün 160 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne erişmesini hedefliyoruz. Ama ben ümit ediyorum ki Türkiye'nin gelecek dönemdeki başarısı bu sektörü 200 milyar dolar seviyesine rahatlıkla çıkartacaktır"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Özel Ekonomik Bölgeler Tasarısı'nı bu yıl içinde yasalaştırmak istediklerini söyledi.
     Faxconn Türkiye Genel Müdürü Tuna Kardeş, Foxconn'un birinci ve 1 milyonuncu bilgisayarını Bakan Çağlayan'a takdim etti. Törende konuşan Çağlayan, yeni nesil bir serbest bölge anlayışına gideceklerini belirterek, 19 serbest bölgenin bulunduğunu, geçen yıl itibariyle bu bölgelerde 22,5 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştıklarını söyledi.
     Serbest bölgelerde 54 bin kişinin istihdam edildiğini dile getiren Çağlayan, "Serbest bölgelerde de yeni anlayışımızla Özel Ekonomik Bölgeler konseptine geçiyoruz. Özel Ekonomik Bölgeler konseptimizde sektörel bazda kümelenmeler de yapılacak. Pazartesi akşamı Ekonomi Koordinasyon Kurulu üyesi bakan arkadaşlarımızla yaptığımız toplantıda önümüzde kısa bir süre içerisinde EKK'da hazırladığımız 'Özel Ekonomik bölgeler Kanun Tasarı'sını arkadaşlarımızla görüşeceğiz. İlgili bakanlıkların yaptığımız tasarı üzerindeki görüşlerini dikkate alacağız. Bunlarla beraber de tasarıyı Meclis'e sunmadan evvel önce Bakanlar Kurulu'nda görüşeceğiz. Bakanlar Kurulu'ndan da İnşallah süratli bir şekilde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunacağız. Bu yıl itibariyle "Özel Ekonomik Bölgeler Tasarısı'nı inşallah yasalaştıracağız" diye konuştu.
     Çağlayan, serbest bölgelerinin hepsini değil, İşlevi olmayan serbest bölgeleri kapatacaklarını belirterek, bu noktada da Erzurum serbest bölgesini kapattıklarını Rize Serbest Bölgesi'ni de kapatma noktasında olduklarını ifade etti. Serbest bölgelerde işlev yoksa, serbest bölgelerde vermiş oldukları görevlerin dışında kullanılan araziler veya boş araziler halen varsa bunları gözden geçireceklerini belirten Çağlayan, yeni teşvik sisteminde Türkiye'nin yatırımcıya arazi sunması gerektiğinin altını çizdi.
     "Mevcut serbest bölgelerimizi, ilave yapacağımız alanlarla Özel Ekonomik Bölgelere çevireceğiz" diyen Çağlayan, O bölgelerde turizm, sağlık ve eğitim tesislerinin, iş merkezlerinin, plazaların ve fabrikaların olacağını söyledi.
     Film platosu çalışmasından bahsettiklerini hatırlatan Çağlayan, bunu da özel ekonomik bölgeler içerisinde değerlendireceklerini, bu konuda bazı iller için ciddi müşteri olduğunu, Ankara'da yapılması konusunda da çok yoğun talep olduğunu ifade etti.
     Teşvik sistemi ile Türkiye'ye gelecek doğrudan yatırımları artırmak istediklerini dile getiren Çağlayan, "8 yılda almış olduğumuz doğrudan yatırım miktarı olan 115 milyar doları öyle bir gün gelecek ki 1 yılda alacağız" dedi.
    
     -2 milyon üretim kapasitesi-
    
     Çağlayan Foxconn'un Avrupa Serbest Bölgesi'nde yatırım kararını açıkladığı törene katıldığını belirterek, "Bende böyle bir toplantıda nikah şahitliği yapıyorum demiştim. Bundan da hayırlı evlatlar bekliyorum demiştim"ifadesini kullandı. Faxconn firmasının çok kısa bir süre içerisinde ciddi bir performans gerçekleştirdiğini ifade eden Çağlayan, firmanın Avrupa Serbest Bölgesi'ndeki kapasitelerini 2 milyon adede çıkmasını ve şirkette çalışan sayısının da bin 500'lere çıkmasını ümit ettiklerini belirtti.
     Dünya çapında bilişim sektörünün büyüklüğünün 2,3 trilyon dolar olduğuna dikkati çeken Çağlayan, "Bizde ise bu rakam 31 milyar dolar. Bizim 2023 hedeflerimiz doğrultusunda sektörün 160 milyar dolarlık bir pazar büyüklüğüne erişmesini hedefliyoruz. Ama ben ümit ediyorum ki bugün Faxconn firmasının ihracatından da görüldüğü gibi, Türk insanın zekası ve kabiliyetiyle de Türkiye'nin gelecek dönemdeki başarısı bu sektörü 200 milyar dolar seviyesine rahatlıkla çıkartacaktır" diye konuştu.
     Bugün Türkiye'de her iki evden birinde bilgisayar ve internet erişimi olduğunun altını çizen Çağlayan, bilgi işlem ürünlerinde önemli bir dış ticaret açığı bulunduğunu, 2011 yılında yaklaşık 2 milyar dolarlık bir dış ticaret açığının olduğunu kaydetti.
    
     -Faiz koridoru tartışmaları-
    
     Bir soru üzerine Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın faiz koridorlarıyla ilgili açıklamalarını da değerlendiren Çağlayan, şöyle konuştu:
     "Çok iyi değerlendiriyorum. Aşağı yukarı bir haftadır söyleyegeldiğim konuyla ilgili Merkez Bankası Başkanı'mızın yaptığı açıklamalar bizim haklılığımızın ne kadar net olduğunu ortaya koymuştur. Yoksa, benim buradaki amacım Merkez Bankası'nın yapmış olduğu politikalarla uğraşmak değildi" diye konuştu.
     Ekonominin beklenti yönetimi olduğunu vurgulayan Çağlayan, sadece teşvik politikasının ortaya konmasının yetmediğini, yatırımın arz yönlü dinamiklerinin geliştirilmesi noktasında faiz koridorunun çok önemli olduğunu belirtti.
     Çağlayan, Energy Allied şirketinin Türkiye'ye 2 milyar dolarlık dev bir yatırım yapacağını hatırlatarak, linyitten bir çok kimyasal maddenin yanı sıra dizelin önemli bir rakibi olan araçlarda şu anda kullanılabilecek olan yakıt üretimi ve gübrenin ham maddesinin üretileceğini belirtti.
    
     -"Türkiye'ye 411 milyon doları aşkın ihracat geliri sağladık"
    
     Faxconn Türkiye Genel Müdürü Tuna Kardeş de, Foxconn firmasının dünya üzerinde 1 milyon 200 binden fazla çalışanı olduğunu, 2011 yılında 117 milyar dolarlık satış cirosu yakaladığını ve dünyanın en büyük 50 şirketi arasında yer aldığını belirtti.
     Kardeş, Foxconn'un 5-6 ülkeyi değerlendirerek Türkiye'de yatırım kararı aldığını dile getiren Kardeş, Çağlayan'ın yatırımın Türkiye'ye kazandırılmasında büyük çabası olduğunu söyledi. Türkiyede 2010 yılında yatırım anlaşması imzalandığının altını çizen Kardeş, 2011 yılının Ocak ayının başında fabrikayı hazır hale getirdiklerini, şubat ayının sonunda fabrikanın açılışının yapılarak seri üretime başladıklarını anlattı.
     Üretime başlanmasından bu yana Türkiye'ye 411 milyon doları aşkın ihracat geliri sağladıklarını belirten Kardeş, şu anda Avrupa Serbest Bölgesi'nde 420 çalışanla faaliyetlerine devam ettiklerini dile getirdi. Başlangıçta daha hızlı bir büyüme öngördüklerini ancak Avrupa'daki pazar daralmasının büyüme hızlarını biraz yavaşlattığını ifade eden Kardeş, bundan sonra daha hızlı büyüyeceklerini ifade etti.
     Kardeş, Faxconn'un şu ana kadar Türkiye'ye yaptığı yatırımın 40 milyon dolar mertebesinde olduğunu belirtti.
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir