Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün: "Kocaeli dışında bir yatırımımız daha var. O da İnönü…

  • Yazı boyutu
Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün:
     "Kocaeli dışında bir yatırımımız daha var. O da İnönü…

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün: "Kocaeli dışında bir yatırımımız daha var. O da İnönü fabrikasında. Eskişehir'deki fabrikamızı hem yeni modellere hazırlamak hem de kapasitesini artırmak için yapılan çalışmalar var" -"Çalışan sayımız şu an 10 bine ulaştı" -"Gebze'deki mühendislik merkezimizde Ford'a ve Ford Otosan'a milyonlarca dolarlık proje yapıyorlar. Bunun ihracat geliri geçen yıl 50 milyon dolardı"

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, "Kocaeli dışında bir yatırımımız daha var. O da İnönü fabrikasında. Eskişehir'deki fabrikamızı hem yeni modellere hazırlamak hem de kapasitesini artırmak için yapılan çalışmalar var" dedi.
     Gaziantep'te Doğanlar Ford Plaza'yı ziyareti sırasında basın toplantısı düzenleyen Yenigün, 2012 yılının problemsiz şekilde devam ettiğini ifade ederek, Avrupa'nın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntı ve ülke sınırlarındaki bazı olumsuzluklar düşünüldüğünde Türkiye'nin ekonomik başarısının çok önemli olduğunu söyledi.
     Ford Otosan'ın, Türkiye'de 10 yıldır üst üste pazar lideri olduğunu ifade eden Yenigün, şunları anlattı:
     "Segmentin daha çok ticari vasıtadan otomobile kayması nedeniyle bir miktar satışlarda Otosan açısından bir yavaşlama olsa bile mayıs ayında yeni stratejilerimizi devreye alarak, birinciliğimizi tekrar geri aldık. Gerek kamyon dahil gerek kamyon hariç sayılarımızda Türkiye piyasasının birincisi olduk. Otosan geçen yıl itibariyle, '10 yıl üst üste en çok satan marka unvanını' elde etmişti. Türkiye'de 2002 yılından beri olan dalgalanmaları çalkantıları düşünürseniz bütün bu geçen zamanda kendi performansımızdan hiçbir şey kaybetmeden gerek ihracatımızda gerek yurt içi satışlarda gerekse kalitemizde 10 yıllık büyük bir başarı elde ettik. Şimdi bu yıl da bu başarıyı devam ettirmemiz lazım."
     Yenigün, şirketin başarılarının altında bayilerinin de payı bulunduğunu ifade etti.
    
     -"Transitin yeni modeli ekim ayında piyasaya sunulacak"
    
     Ford'un özellikle son dönemde teknoloji atağıyla birlikte piyasaya çok önemli ürünler sunmaya başladıklarını belirten Yenigün, bu yıl içinde piyasaya 1 litre motorlu Focus'u, Ranger'i, B-Max'ı sunacaklarını belirtti.
     Ekim ayında piyasaya sunacakları transitin yeni modeli Tourneo Custom'un "göz bebekleri" olduğunu ifade eden Haydar Yenigün, şunları kaydetti:
     "Ağustostan itibaren araçları bayilerimize sevk etmeye başlayacağız. Satış ekim ayında başlayacak. Bu aracımız bir tonluk segmentte gerçekten çok büyük bir fark yaratacak. Hatta şu ana kadar olmadığımız bazı lüks kullanım segmentinde Ford Otosan'ın önüne büyük bir iş alanı olarak imkan yaratacak. Yılı bu ürün aksiyonlarıyla kapatacağız. Bir iki yeni ürünümüz var, ama onların önümüzdeki dönemlerde sizlerle paylaşacağız."
     Yatırımlara devam edeceklerini, istihdamlarını artıracaklarını ifade eden Yenigün, bu yıl içinde 500 kişilik yeni istihdam yaratacaklarını bildirdi. Yenigün, "Bayi ağımız hariç sadece Ford Otosan'ın kadrosunda çalışan eleman sayımız şu anda 10 bine ulaştı" dedi.
    
     -"Yıl sonunda 800-820 bin araç satışı planlanıyor"
    
     Soruları da yanıtlayan Yenigün, Türkiye'de geçen yıl 907 bin araç satıldığını hatırlatırken, "Bu yılın rakamları ise sene başında firmalara göre değişen ama 750 binden başlayıp 850 bine kadar giden bir aralıkta olacağı düşünüldü. Şu anda da 800-820 bin gibi yıl sonu rakamı planlanıyor" dedi.
     "Hibrit araç üreterek sahaya inip inmeyecekleri" yönündeki bir soruya karşılık Yenigün, Kocaeli fabrikasında ürettikleri transit connectlerin aynı zamanda elektriklilerinin de üretildiğini, bunların Amerika ve Avrupa'da satışta olduğunu hatırlatarak, "Şu anda Ford'un yaklaşım olarak desteklediği hibrit teknolojisi; fişe takılabilir hibrit araba" ifadesini kullandı.
     Ford Otosan'ın Kocaeli dışında başka yerde yatırım planına ilişkin soru üzerine Yenigün, şöyle konuştu:
     "Yatırımı sınıflandırma lazım. Eğer otomotiv ürünü üretiminden bahsediyorsanız,Kocaeli'ndeki üretim tesisimizde zaten yeni bir yatırımı açıklamıştık. 19 Mart'ta yeni fabrikamızın temelini attık. Orada 110 bin araçlık yeni bir ticari araç üretmek üzere, 2014 yılından sonra devreye girecek bir yatırım planladık. Bu teşvik çalışmalarından önce yaptığımız bir yatırımdı. Kocaeli dışında bir yatırımımız daha var. O da İnönü fabrikasında. Eskişehir'deki fabrikamızı hem yeni modellere hazırlamak hem de kapasitesini artırmak için yapılan çalışmalar var."
     Mühendislik çalışmalarına 2007 yılından beri çok ağırlık verdiklerini, bunun da bir yatırım olduğunu vurgulayan Yenigün, mühendislik üretimini "altın külçe" olarak tanımladı.
     Ford Otosan'ın Gebze Mühendislik Merkezi'nde bin 200-bin 300 kişinin çalıştığını belirten Yenigün, "Ve Ford'a ve Ford Otosan'a milyonlarca dolarlık projeler yapıyorlar. Bunun geçen yılki ihracat geliri 50 milyon dolardı" dedi.
     Haydar Yenigün, bu merkezde yerli araçların mühendisliklerinin yanı sıra Çin'de üretilen transit motorun, Güney Afrika'da üretilen 5 silindirli motorun ve Avrupa'da yapılan mühendislik uygulamalarının mühendisliğinin de yapıldığını vurgulayarak, "Artık biz yerliyi bile aşmış, dünyanın enva-i çeşit memleketine mühendislik ve software yazılımlar yapıyoruz" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir