Ford Otosan'da iki yeni modelin hattan iniş töreni -Ford'un ticari aracı Transit ürün ailesinin…

  • Yazı boyutu
Ford Otosan'da iki yeni modelin hattan iniş töreni
  -Ford'un ticari aracı Transit ürün ailesinin…

Ford Otosan'da iki yeni modelin hattan iniş töreni -Ford'un ticari aracı Transit ürün ailesinin yeni üyeleri, Tourneo Custom ve Transit Custom, Otosan Kocaeli Fabrikası'nda törenle hattan indirildi -Ford Avrupa Üretimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Wood: "Dünya lansmanını Birmingham Ticari Araçlar Fuarı'nda yaptığımız Transit Custom'ı ve Cenevre Fuarı'nda tanıttığımız Tourneo Custom'ı Ekim ayının başlarında Türkiye, Avrupa ve diğer uluslar arası pazarlarda satışa sunmuş olacağız" -Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç: "Ford Otosan, bugün 10 milyar TL'nin üzerinde cirosu ile Türkiye'nin en büyük otomotiv sanayi şirketi haline geldi" -"Önümüzdeki dönem yapacağımız yeni yatırımlarla ve Kocaeli fabrikamızın yanında yaptığımız Yeniköy fabrikamızın tamamlanmasıyla kapasitemizi 400 bin adede çıkaracağız"

Ford'un ticari aracı Transit ürün ailesinin yeni üyeleri, Tourneo Custom ve Transit Custom, Ford Otosan Kocaeli Fabrikası'nda düzenlenen törenle hattan indirildi.
     Ford Otosan Kocaeli Fabrikası'nda gerçekleştirilen törende konuşan Ford Avrupa Üretimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jeff Wood, Transit'in üretiminin 47 yıldır devam ettiğini belirterek, bunun Ford Avrupa ürün portföyündeki en uzun ömürlü model olduğunu ifade etti.
     Ford Transit'in, ticari araçlar dünyasında saygı duyulan ve global olarak benimsenmiş gerçek bir otomotiv ikonu olduğunu belirten Wood, "Transit modeli 47 yıldır üretilmekte ve Ford'un Avrupa ürün gamı içinde en uzun soluklu modellerinden birisi. Bugün bu uzun ve prestij dolu tarihte, tamamen yeni bir sayfa açmak üzere Transit ürün ailesinin yeni üyeleri Tourneo Custom ve Transit Custom modellerine 'hoş geldin' demek için buradayız" dedi.
     Wood, bu iki modelin, 2001 yılından bu yana Transit'in evi sayılan ve bu güne kadar 2 milyon 250 bin adet üretim yaparak dünyanın dört bir yanında 70 ülkeye ihraç eden Ford Otosan Kocaeli Fabrikası'nda üretileceğini ifade ederek, Dünya lansmanı Birmingham Ticari Araçlar Fuarı'nda yapılan Transit Custom ve Cenevre Fuarı'nda tanıtılan Tourneo Custom'ı Ekim ayının başlarında Türkiye, Avrupa ve diğer uluslararası pazarlarda satışa sunacaklarını bildirdi.
     Tourneo Custum ve Transit Custom modellerinin, Ford Otosan'ın Kocaeli ve Gebze tesislerinin büyük desteği ile Ford Ürün Geliştirme Ekibi tarafından geliştirildiğini anlatan Wood, bu iki modelin hazır hale gelmesinin, ticari araç ürün portföylerinin 2013 yılı sonuna kadar yenilenme sürecinin ilk adımı olduğunu kaydetti.
     Wood, Tourneo Custom ve Transit Custom modellerinin tasarım ve mühendisliklerindeki mükemmelliğinin dünya çapında üretim deneyimine sahip Kocaeli Fabrikası'nın eseri olduğunu dile getirerek, "Tourneo Custom ve Transit Custom gibi, gelecek nesil Ford Transit modellerinin başlıca üretim merkezi, Kocaeli olmaya devam edecek" dedi.
    
     -80 yıllık bilgi birikimi-
    
     Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç da Ford'u yepyeni bir segmente sokan yeni araçların hayırlı olmasını diledi.
     Ekonominin "bel kemiği" olan otomotiv sektörüne, 84 yıldan beri hizmet vermekten büyük bir gurur ve mutluluk duyduklarını ifade eden Koç, Koç Topluluğu'nun otomotiv şirketlerinin geçen yıl Türkiye'nin toplam otomotiv üretiminin yüzde 51'ini, ihracatının da yüzde 50'sini gerçekleştirerek önemli bir başarıya imza attığını kaydetti.
     Koç, topluluklarının iç piyasa satışlarının da yüzde 30'unu gerçekleştirerek sektörün tartışmasız lideri olduklarını dile getirerek, "Topluluk şirketlerimizin bu başarısında, 80 yılı aşkın sürede oluşan bilgi birikimimizin, deneyimimizin ve dünyanın her yerinde çalışabilecek, kalifiye, yetişmiş iş gücümüzün olduğunu söylemek isterim" diye konuştu.
     Ford Otosan'ın başarılarına da değinen Koç, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Ford Otosan, bugün 10 milyar TL'nin üzerinde cirosu ile Türkiye'nin en büyük otomotiv sanayi şirketi haline geldi. Aynı zamanda ihracat liderleri sıralamasında da ikinci sanayi kuruluşu oldu. 10 yıldır üst üste otomotiv pazarında liderliği kimseye kaptırmadı. Türkiye'ye hep daha iyisini kazandırmak için yolumuza durmadan devam ediyoruz. Ford Otosan 2012-2014 yılları arasında sürekli yeni model lansmanları yapmaya devam edecek. Önümüzdeki dönem yapacağımız yeni yatırımlarla ve Kocaeli fabrikamızın yanında yaptığımız Yeniköy fabrikamızın tamamlanmasıyla kapasitemizi 400 bin adede çıkaracağız. Bu dev sanayi şirketimizin çok daha büyüdüğünü hep birlikte göreceğiz. Ford Otosan, bugüne kadar 2,9 milyon araç üretip 1,7 milyon araç ihraç etti. Bu araçlar 70'e yakın ülkede ticaret hayatının önemli bir parçası oldu. Ford Otosan'ın bugünlere gelmesinde Transit ailesinin çok büyük bir payı var. Ürettiğimiz bu araçları çok farklı ülkelerde gördükçe mutluluk duyuyorum. Ülkemizde ise kamu kuruluşlarından Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, KOBİ'lerden, büyük dağıtım şirketlerine ve İstanbul'un çehresini değiştiren sarı dolmuşlara kadar Transit'leri her yerde görmenin gururunu taşıyoruz."
    
     -"1,5 yıl sonra 400 bin araç kapasite hedefi"
    
     Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ise artan ihracatıyla Ford Otosan'ın ülke ekonomisine katkı sağlayarak net ihracatçı kimliğine sahip olduğunu ispatladığını söyledi.
     Ford Otosan için gurur verici bir gün yaşadıklarına değinen Yenigün, Tourneo Custom ve Transit Custom modelleriyle Ford dünyasının iki farklı segmente girdiğini, bunun ilk defa Türkiye üzerinden, Ford Otosan üretimiyle gerçekleştiğini kaydetti.
     Yenigün, 2011'de 60'a yakın markanın kıyasıya yarıştığı pazarda, üst üste 10'uncu kez 'En çok satan marka' olarak kırılması güç bir rekora imza attıklarını hatırlatarak, "11'inci yılda da yine liderlik hedefimize azimle ilerliyoruz, 2012'nin ilk 6 ayının sonunda da toplam pazar birinciliğimizi sürdürüyoruz" dedi.
     Haydar Yenigün, Ford Otosan'ın başarılı iş sonuçları sayesinde iç ve dış piyasalarda güven yaratmaya devam ettiğini dile getirerek, şöyle konuştu:
     "630 milyon dolarlık yatırımımız kapsamında AB'nin finans kuruluşu olan Avrupa Yatırım Bankası ile 100 milyon Avro'luk kredi anlaşması imzaladık. Avrupa Yatırım Bankası'nın ticari bir banka özelliği bulunmuyor ve kamu yararı gördüğü projelerin içerisinde yer alıyor. Avrupa Yatırım Bankası'nın, Avrupa'daki sıkıntılı ortama karşın Türk sanayine kredi veriyor olmasını Türkiye ekonomisine ve Ford Otosan'a duyulan bir güven olarak değerlendiriyoruz."
     Tourneo Custom ve Transit Custom projeleri için planladıkları yatırımın yaklaşık üçte ikisini bu yıl sonuna kadar tamamlayacaklarını belirten Yenigün, "Üç yıllık yatırım planlarımız henüz sürüyor. Ancak 1,5 yıl sonra tamamlandığında, Kocaeli fabrikası kapasitemiz, 110 bin adedi yeni hafif ticari aracımız, 290 bin adedi yeni Transit ailesi üretimi olmak üzere toplam 400 bin adede ulaşacak. Bugün hattan indireceğimiz Tourneo ve Transit Custom modellerimizin yıllık üretimini 130 bin olarak planlıyoruz" diye konuştu.
     Yenigün, Tourneo Custom ve Transit Custom ile birlikte ihracat pazarlarına Güney Afrika ve Meksika'nın da ekleneceğini vurgulayarak, "Yeni ürünlerimizle birlikte, ihracat pazarlarımızı da arttırarak, mevcut 70 ülkeye yapılan ihracatımızı 90 ülkeye çıkartıp yeni pazarlara da gireceğiz. Bu yeni pazarların arasında Güney Afrika ve Meksika da bulunuyor" dedi.
     Konuşmaların ardından Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrasından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aykut Özüner her iki modelle ilgili teknik bilgi verdi.
     Daha sonra üretim bandından inen yeni modellerin sahneye çıkarıldığı törende, Yenigün tarafından, Mustafa Koç ve Jeff Wood'a birer plaket verildi.
    
    
    

Bu haberi 130 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir