Ford, Belçika'da 4 bin 300 işçinin çalıştığı fabrikasını kapatma kararı aldı

  • Yazı boyutu
Ford, Belçika'da 4 bin 300 işçinin çalıştığı fabrikasını kapatma kararı 
aldı

Ford, Belçika'da 4 bin 300 işçinin çalıştığı fabrikasını kapatma kararı aldı

Amerikan oto üreticisi Ford'un Avrupa'daki zararları nedeniyle Belçika'nın Genk kentinde 4 bin 300 işçinin çalıştığı fabrikasını kapatma kararı aldı.
     "Ekonomik krizi değerlendirme" gündemiyle çalışanlarını ve sendika temsilcilerini bu sabah acil toplantıya çağıran fabrika yönetimi, tercihen 2013 ve en geç 2014'te tesisin kapatılarak buradaki üretimin İspanya'ya kaydırılacağını bildirdi.
     Köln'deki Ford Avrupa yönetiminden yapılan açıklamada ise Avrupa pazarındaki yapısal değişime cevap verebilmek ve bu bölgede yeniden karlılığa dönebilmek için Genk tesisinin 2014 sonunda kapatılmasının planlandığı duyuruldu.
     Bu arada Belçika Başbakanı Elio Di Rupo ve Flaman Bölge Başbakanı Kris Peeters'ın, Genk fabrikasını kapatma kararından vazgeçirmek için Ford yönetimiyle görüşecekleri açıklandı.
     Ford'un Mondeo, S-Max and Galaxy modellerini üreten ve Avrupa pazarındaki daralma nedeniyle düşük kapasiteyle çalışan Genk fabrikasını kapatarak yılda 500 milyon dolar tasarruf edebileceği belirtiliyor.
     Ford'un Avrupa pazarındaki otomobil ve hafif ticari araç satışları geçen yılın aynı dönemine göre bu yılın ilk 9 ayında yüzde 12 düşüşle 739 bine geriledi ve şirketin pazar payı yüzde 8'den yüzde 7,6'ya indi.
    
    
    

Bu haberi 90 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir