"Fon Yöneticileri Üç Aylık Beklenti Anketi" açıklandı

  • Yazı boyutu
"Fon Yöneticileri Üç Aylık Beklenti Anketi" açıklandı

Fon yöneticileri dördüncü çeyrekte altının, hisse senedinin önüne geçerek en fazla tercih edilecek yatırım aracı olacağını öngördü

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), Fon Yöneticileri beklenti anketi 4. çeyrek sonuçlarına göre fon yöneticileri dördüncü çeyrekte altının, hisse senedinin önüne geçerek en fazla tercih edilecek yatırım aracı olacağını öngördü.
     Kolektif yatırım araçları piyasasının yaklaşık yüzde 90'ını temsil eden TKYD üç aylık yayın organı Kurumsal Yatırımcı dergisinin düzenlediği ve TKYD üyesi 26 fon yöneticisinin katıldığı "Fon Yöneticileri Üç Aylık Beklenti Anketi" açıklandı.
     Ankete göre, yılın son çeyreğinde yatırım kararlarında ABD ve Avrupa Merkez Bankası'nın atacağı adımlar en büyük etken olacak. Ancak küresel ekonomik durgunluk belirtileri ve Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarının da yakından izleneceğine değinilen ankette, son çeyrekte takip edilecek ekonomik verilerin başında ise enflasyonun yer aldığını vurguladı.
    
     -FED ve ECB'nin alacağı kararlar belirleyici olacak-
    
     Anket katılımcılarının yüzde 35'i yatırım kararlarında ABD Merkez Bankası (FED) ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) atacağı adımların en önemli etken olacağını belirtti.
     Önceki iki çeyrekte olduğu gibi yılın son üç aylık döneminde de, merkez bankalarının alacağı kararlar piyasalarda yönlendirici olmayı sürdürecek. Küresel ekonomik durgunluk belirtileri ve TCMB'nin kararları da yine fon yöneticilerinin yatırım stratejilerinde öncelikle belirleyici olacak diğer etkenler olarak sıralanıyor.
    
     -Dördüncü çeyreğin yatırım aracı altın ve hisse senedi-
    
     Ankete katılan fon yöneticilerinin yine yüzde 35'lik bölümü yılın son çeyreğinde altının en öne çıkan yatırım aracı olacağını belirtti. Altını, katılımcıların yüzde 27'sinin tercih ettiği hisse senedi takip etti. Önceki çeyrekte yatırım aracı sıralamasında büyük çoğunlukla hisse senedi tercih edilmişti.
    
     -ABD ve gelişmekte olan piyasalar yine ön planda-
    
     İlk iki çeyrekte yılın en iyi performansının ABD piyasasında olacağı beklentisi ortaya çıkmıştı. Ancak üçüncü çeyrek için gelişmekte olan piyasalar ağır basmıştı. Yılın son çeyreğinde ise fon yöneticileri her iki piyasadan da yüksek performans bekliyor. Anket cevaplarında katılımcıların yüzde 46'sı ABD, yüzde 42'si ise gelişmekte olan piyasaları belirtti.
    
     -En önemli ekonomik gösterge enflasyon-
    

     Yılbaşından bu yana üç aylık anketler, cari açık ve enflasyonu birlikte en belirleyici ekonomik gösterge olarak ortaya koyuyordu. Ancak son çeyrekte enflasyon açık ara öne çıktı. Anket katılımcılarının yüzde 42'si yılın son üç aylık döneminde enflasyonun en fazla dikkat edilecek ekonomik veri olacağını belirtti.
    
     -Son çeyrekte en fazla tahvil bono fonları tavsiye edilecek-
    
     Önceki iki çeyrekte en fazla hisse senedi yoğun fonları tavsiye eden fon yöneticileri, yılın son çeyreği için ise tavsiye listesinde en fazla tahvil bono fonlarına yer verdi.
     Fon yöneticilerinden 16'sı "Dördüncü çeyrekte hangi tür fonları tavsiye edersiniz-" sorusuna karşılık olarak, TKYD fon sınıflandırmasına göre, tahvil bono fonlarını (Tahvil Bono, Uzun Vadeli Tahvil Bono ve Özel Sektör Tahvili fonları) üç tercihli listelerine koydu.
     Bu türü 12 katılımcının listesinde yer alan emtia (10'u altın fonu) ve 11 katılımcının listesinde yer verdiği hisse senedi yoğun fonlar kategorisi izledi. Katılımcıların 6'sı karma fonlar ve yine 6'sı para piyasası türündeki fonları listesine ekledi.
     Tavsiye listesinin ilk sırasında en fazla yer alan fon türü ise hisse senedi yoğun fon oldu. Hisse yoğun fon, toplam yedi fon yöneticisinin ilk tercihi oldu.
     Bu türü dört fon yöneticisinin ilk sırada tavsiye ettiği tahvil bono fonları izledi. Yine dört fon yöneticisi emtia (3'ü altın), 3'er fon yöneticisi de esnek ve karma fonlara listelerinin ilk sırasında yer verdi.
    
     -Bankacılık dördüncü çeyrekte yine gözde sektörlerin başında geliyor-
    
     Fon yöneticilerinin geçen yıl boyunca gözdesi olan bankacılık sektörü, bu yıl da üçüncü çeyrekten itibaren tercih edilen sektörlerin başında yer aldı.
     Dördüncü çeyrek anketinin "Borsada hangi sektörlerin ön plana çıkmasını bekliyorsunuz-" sorusuna cevap veren fon yöneticilerinin yaklaşık yüzde 70'i (16 kişi) üç tercihli listesine bankacılığı koydu.
     Bunların 10 tanesi bankacılık sektörüne ilk sırada yer verdi. Bu sektörü 12 kişinin listesinde yer alan perakende sektörü izledi. Perakende, yılın ilk iki çeyreğinde de fon yöneticilerinin önde gelen tercihlerinden olmuştu.
     Bu iki sektörün ardından listelerde en fazla yer alan diğer sektörler sırasıyla gayrimenkul, enerji, madencilik ve otomotiv oldu.
    
     -Fon yöneticileri son çeyrekte İMKB için en yüksek 71.660 seviyesini tahmin etti-
    
     Fon yöneticileri son çeyrekte gösterge tahvilin bileşik faizinin ortalama yüzde 7,5, en düşük ise yüzde 6,99 olacağını, İMKB 100 endeksinin ise son çeyrekte ortalama 67.212 puan olacağını, en düşük ise 62.340 puan olacağını kaydediyor.
     Fon yöneticilerinin son çeyrekte ise dolar/TL kuru için ortalama 1,81 olacağını, en düşük ise 1,77 olacağını belirtiyor.
    
    
    


Bu haberi 212 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir