Fitch: "Yunanistan'ın avrodan çıkışının Avrupa'ya etkisi sınırlı olur"

  • Yazı boyutu
Fitch: "Yunanistan'ın avrodan çıkışının Avrupa'ya etkisi sınırlı olur"

Fitch: "Yunanistan'ın avrodan çıkışının Avrupa'ya etkisi sınırlı olur"

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Yunanistan'ın avrodan çıkışının Avrupa'ya etkisinin sınırlı olacağını kaydetti.
     Fitch, Avro Bölgesi bankaları için hazırladığı raporda, Yunanistan'ın varsayıma dayalı Avro Bölgesi'nden çıkışının çevre ve komşu ülkelerin üzerindeki doğrudan etkisinin "sınırlı" olacağını belirtti.
     Yunanistan'ın ve Kıbrıs Rum Kesimi bankalarının Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nden ayrılması durumunda bu karardan "ağır bir şekilde etkileneceği" belirtilirken, kararın Avro Bölgesi'nin diğer bankalar üzerindeki etkisinin ise nispeten "ılımlı" olacağı ifade edildi.
     Fitch, Avro Bölgesi'nde yer alan fakat Yunanistan'da iştirakleri olan bankaların böyle bir senaryonun gerçekleşmesi durumunda en çok etkilenen bankalar içerisinde yer alacağını belirtti.
     Fitch Avro Bölgesi için çizdiği olumlu tabloya rağmen, İspanya ve İtalya'nın Avro Bölgesi'nde en ciddi şekilde etkilenecek ülkeler arasında olduğunu vurguladı. Fitch, İspanya'ya geçtiğimiz haftasonu 100 milyar avroluk kredi açmasının, "Karar alıcıların ne gerekiyorsa yapmak konusundaki isteklerinin açık bir göstergesi" olduğunu ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir