Fitch: "Türkiye'nin notu cari açığın azalması ve enflasyonun düşmesi durumunda yükselebilir"

  • Yazı boyutu
Fitch: 
  "Türkiye'nin notu cari açığın azalması ve enflasyonun düşmesi durumunda 
yükselebilir"

Fitch: "Türkiye'nin notu cari açığın azalması ve enflasyonun düşmesi durumunda yükselebilir"

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'de yumuşak inişin devam ettiğini belirtirken, ülkede cari açığın azalması ve enflasyonun hedefe doğru düşmesi halinde ülkenin kredi notunun 'BB+'dan 'BBB-'ye yükselebileceğini bildirdi.
     Fitch, bugün yayımladığı raporda Türk ekonomisinin sürdürülebilir büyümeye dönüş yolunda önemli bir gelişme kaydettiğini belirtirken ülkede cari açığın daraldığına ve enflasyonun düştüğüne vurgu yaptı.
     Raporda, büyük dış finansman gerekliliğinin ise ülkeyi küresel mali ortamdaki şoklara karşı kırılgan hale getirdiği ifade edildi.
     Türk ekonomisinin 2011 yılında aşırı ısındığına ve 2011 sonunda enflasyonun çift hanelerde olduğuna dikkati çeken Fitch, son beş çeyrekte ülkenin büyüme hızının azaldığına işaret etti.
     Ülkede resmi olarak bir resesyon beklemediklerini belirten kuruluş, raporunda Türkiye'nin 2012 yılında yüzde 2,8, 2013 yılında ise yüzde 4,5 oranında büyüyeceğini öngördü. Temmuz ayında yüzde 9,1 olan enflasyon oranının yıl sonunda yüzde 6,4'e gerileyeceği tahmininde bulunan Fitch, yine de bu oranın merkez bankasının yüzde 5 olan yıl sonu hedefinin üzerinde olduğunu vurguladı.
     Raporda ayrıca Türkiye'de 2012 yılı cari açık beklentisi 60 milyar dolar ile GSYH'nin yüzde 7,5'i, 2013 yılı cari açık beklentisi 59 milyar dolar ile GSYH'nin yüzde 6,6'sı olarak öngörüldü.
    
    
    

Bu haberi 158 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir