Fitch: "Türkiye'nin FATF üyeliğinin askıya alınma riski azaldı"

  • Yazı boyutu
Fitch: "Türkiye'nin FATF üyeliğinin askıya alınma riski azaldı"

Fitch: "Türkiye'nin FATF üyeliğinin askıya alınma riski azaldı"

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, terörle mücadele yasasına dair düzenlemelerin, Türkiye'nin Mali Eylem Görev Gücü (FATF) üyeliğinin askıya alınma riskini azalttığını açıkladı.
     Fitch açıklamasında, Türkiye'nin terörün finasmanının engellenmesi konusundaki yaptığı düzenlemeler sonrasında ülkenin Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) bünyesindeki FATF (Financial Action Task Force) üyeliğinin askıya alınması yönündeki riskini azaldığı ifade edildi.
     Açıklamada, "FATF üyeliğinin askıya alınması Türkiye'nin dışsal finansal şoklara karşı kırılganlığını artırabilirdi" ifadesi kullanıldı.
     Türkiye'nin gerekli düzenlemeyi yapmamış olması halinde üyeliğinin askıya alınmasının ülkenin güçlü finansman seçeneklerinden faydalanmasını, uluslararası para piyasalarına olan erişimini de olumsuz yönde etkileyebileceğini dikkat çekildi.
     Daha önce FATF tarafından Türkiye'nin gerekli düzenlemeleri yapması için 22 Şubat tarihine kadar zaman verildiği hatırlatılırken, açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Türkiye'nin düşük tasarruf oranına sahip olması cari açığını yatırımları finanse edebilmek ve büyümeyi sağlayabilmek için dış finansmana ihtiyacı olduğu anlamına geliyor. Avrupa borç krizi ve finansal krizin ortaya çıkardığı kırılganlık yaratan dışsal koşullara rağmen, Türkiye borçlarını finanse ederken, net sermaye girişlerini çekebildi" ifadeleri kullanıldı.
    
    
    

Bu haberi 121 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir