Fitch: -"Türkiye'de cari açık kırılganlık yaratıyor. Bu yıl yıl cari açık/GSYH oranı yüzde…

  • Yazı boyutu
Fitch: 
  -"Türkiye'de cari açık kırılganlık yaratıyor. Bu yıl
  yıl cari açık/GSYH oranı yüzde…

Fitch: -"Türkiye'de cari açık kırılganlık yaratıyor. Bu yıl yıl cari açık/GSYH oranı yüzde 7,7'de kalmayı sürdürecek"

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'de cari açığın kırılganlık yarattığını belirterek, bu yıl yıl cari açık/GSYH oranının yüzde 7,7'de kalmayı sürdüreceğini belirtti.
     Fitch'in "Avro Bölgesi krizi gelişmekte olan Avrupa'yı gölgeliyor" başlıklı analizinde, 2012 yılında Macaristan haricinde gelişmekte olan Avrupa ekonomilerinin, Rusya ve Türkiye dahil olmak üzere, herhangi bir not indiriminden uzak kalmayı başardığı ifade edildi.
     Analizde şunlar kaydedildi:
     "Buna rağmen, Avro Bölgesi'nin görünümündeki kötüleşme, pozitiften durağana çevrildi. Türkiye yumuşak inişi elde etmeye yakın görünmesine rağmen, ülkenin 2012'de cari açığı gayri safi milli hasılanın yüzde 7,7'si olan 61 milyar dolar düzeyinde olacak. Bu açığın büyük bir kısmının kısa vadeli borçlanma ve portföy yatırımları ile finanse ediliyor olması, Türkiye'yi Avro Bölgesi'ndeki şiddetli volatiliteye karşı kırılgan hale getiriyor."
    
    
    

Bu haberi 292 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir