Fitch, TOKİ'nin kredi notunu artırdı -TOKİ'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notu "BB+"dan…

  • Yazı boyutu
Fitch, TOKİ'nin kredi notunu artırdı
  -TOKİ'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notu "BB+"dan…

Fitch, TOKİ'nin kredi notunu artırdı -TOKİ'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notu "BB+"dan "BBB-"ye, yerel para kredi notu da "BB+"dan "BBB"ye yükseltildi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın (TOKİ) uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu, "BB+"dan "BBB-"ye, yerel para kredi notunu da "BB+"dan "BBB"ye yükseltti.
     TOKİ'den yapılan açıklamaya göre, Fitch Ratings, 5 Kasım'da Türkiye'nin not arttırımının ardından dün de İdare ile ilgili değerlendirmede bulundu.
     Fitch Raitings, TOKİ'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu "BB+"dan "BBB-"ye, yerel para kredi notunu da "BB+"dan "BBB"ye yükseltti.
     Fitch Ratings aynı zamanda TOKİ'nin uzun vadeli ulusal kredi notunu da "AA+(tur)"dan "AAA(tur)"a artırdı. Tüm kredi notlarının görünümü durağan olarak belirlendi.
     Not artırımları, Fitch'in Türkiye'ye ilişkin 5 Kasım tarihli benzer not artırımını takiben gerçekleşti. Fitch Rating, Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmişti. Türkiye'nin yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu "BB+"dan "BBB-"ye yükseltmiş, yerel para cinsinden kredi notunu "BB+"dan "BBB"ye çıkarmıştı. Fitch, kredi notunun görünümünü durağan olarak açıklamıştı.
     Fitch, not artırımının, Türkiye'nin kısa vadeli makro finansal risklerinin, ekonominin yumuşak bir inişe doğru gitmesine bağlı olarak azalmasını, ılımlı ve azalan kamu borç yükünü, güçlü bankacılık sisteminin, olumlu orta vadeli büyüme görünümünü ve göreceli olarak varlıklı olmasını yansıttığını vurgulamıştı.
     Ayrıca Fitch, Türk ekonomisinin daralan cari işlemler açığı ve düşük enflasyonla sürdürülebilir büyüme oranına dönme yolunda ilerlediğine inandığını bildirmişti.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir