Fitch sonrası piyasa beklentileri -Garanti Yatırım Araştırma Yönetmeni Özgür Yurtdaşseven:…

  • Yazı boyutu
Fitch sonrası piyasa beklentileri
  -Garanti Yatırım Araştırma Yönetmeni Özgür Yurtdaşseven:…

Fitch sonrası piyasa beklentileri -Garanti Yatırım Araştırma Yönetmeni Özgür Yurtdaşseven: -"İMKB'de ise 2012 sonu temel hedefimiz 74,460 iken 2013 sonu için ise 85.314 seviyesinde olup yüzde 17 artış potansiyeli içeriyor" -"Fitch sonrası piyasalarda Türkiye'ye yönelik olumlu algılama sürecektir" -"Piyasalarda artan iyimserlik ve TL'nin değer kazanma eğilimi nedeniyle MB'nin bu ay da faiz koridorunu daraltmaya devam etmesini ve faiz koridoru tavanını 50 baz puan daha indirerek yüzde 9,0'a çekmesini bekliyoruz"

Garanti Yatırım Araştırma Yönetmeni Özgür Yurtdaşseven, İMKB'de 2012 sonu temel hedeflerinin 74.460 puan, 2013 sonu için ise 85.314 puan seviyesinde olduğunu ve yüzde 17 artış potansiyeli içerdiğini söyledi.
     Özgür Yurtdaşseven, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in dün Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmesinin ardından bundan sonraki piyasa beklentilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, 2013 yılında Türkiye ekonomisinin yüzde 4 büyümesini beklediklerini kaydetti.
     Büyümeye ilişkin risklerin daha çok yukarı yönlü olduğunu belirten Yurtdaşseven, "Ekonomiye yüklü para girişi olduğu takdirde ve faiz düşük seyrini kalıcı şekilde korursa daha yüksek büyüme rakamı görme ihtimalimiz de yüksek. Yüzde 5 olan 2013 sonu enflasyon hedefinin tutmasını beklemesek de, 2013 yılını yüzde 6 gibi bu yıla kıyasla daha düşük bir enflasyonla bitireceğimizi hesaplıyoruz" dedi.
     2013 yılında cari açık tahminlerinin 63 milyar dolar ile GSYH'nin yüzde 7'si olduğunu kaydeden Yurtdaşseven, "Dış finansman tarafında kırılganlık hala sürse dahi, ciddi bir sıkıntı öngörmüyoruz. Bütçe hedeflerinin de tutacağını düşünüyoruz. Borç / GSYH oranı da düşmeye devam edecek" ifadelerini kullandı.
    
     -TL-
    
     Fitch sonrası piyasalarda Türkiye'ye yönelik olumlu algılama süreceğini vurgulayan Yurtdaşseven, şunları kaydetti:
     "Bu da yeni fon girişlerinin sürmesi anlamına gelecek. Benzer şekilde yerli yatırımcıların döviz alım iştahının azalacağını da düşünüyoruz. Halen yerli yatırımcıların 110 milyar civarında döviz birikimleri mevcut. Henüz bu birikimlerde bir çözülme beklemiyoruz, ancak yeni girişlerle TL'nin değer kazanması halinde satışların arttığını görebiliriz. Bu çerçevede ilk aşamada dolar/TL kurunda 1,77, sepette ise 2,01-2,02 aralığını görmeyi bekliyor ve dövizde satış öneriyoruz."
    
     -Faiz-
    
     Piyasalarda artan iyimserlik ve TL'nin değer kazanma eğilimi nedeniyle Merkez Bankası'nın (MB) bu ay da faiz koridorunu daraltmaya devam etmesini ve faiz koridoru tavanını 50 baz puan daha indirerek yüzde 9,0'a çekmesini beklediklerini kaydeden Yurtdaşseven, "Buna ek olarak MB halen yüzde 5,7'lerde olan fonlama maliyetini de aşağı çekmeye devam edecektir. Bu da tahvil faizlerinde kısa bir zaman içinde yüzde 6,5-6,7 bileşik aralığının görülebileceğini işaret ediyor. Bu nedenle gösterge tahvilde ve verim eğrisinde hala cazip seviyelerde olan 5-10 yıl arası vadelerde alım öneriyoruz" dedi.
    
     -İMKB-
    
     İMKB-100 için 2012-sonu temel hedeflerinin 74.460 puan seviyesinde olduğunu belirten Yurtdaşseven, şunları kaydetti:
     "Kredi notu artışı sonrası İMKB'nin kısa vadede hedefimize ulaşacağını düşünüyoruz, Haziran 2012'den bu yana devam eden yükseliş eğilimi not artırım beklentileri önemli bir yere sahip. Dolayısıyla Fitch'in beklentileri karşılayan not artırım kararı sonrasında İMKB için öngördüğümüz genel olumlu görünüm devam edecektir. Not artırımına bağlı olarak artacak iyimserliğin ardından teknik anlamda kar satışları yeniden ön plana çıkabilir."
     Bununla birlikte yurt dışında devam eden likidite desteği, yurt içinde düşük faiz ve yeni not artırım beklentilerinin öne çıkmasının ana olumlu görünümün devam etmesini sağlayacağını dile getiren Yurtdaşseven, "Bu paralelde ana olumlu görüm içerisinde geri çekilmeler alım fırsatı vermeye devam edecektir" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir