Fitch Ratings Türkiye Direktörü Üstay, AA Finans Masası'na konuk oldu:(2) -"(Çözüm süreci) Pozitif…

  • Yazı boyutu
Fitch Ratings Türkiye Direktörü Üstay, AA Finans Masası'na konuk oldu:(2)
  -"(Çözüm süreci) Pozitif…

Fitch Ratings Türkiye Direktörü Üstay, AA Finans Masası'na konuk oldu:(2) -"(Çözüm süreci) Pozitif gelişmeler uzun vadede Türkiye'nin ekonomisini ve politik riskini olumlu bir şekilde etkileyecek" -"Fitch olarak çözüm sürecindeki gelişmeleri önümüzdeki dönemde izlemeye devam edeceğiz" -"Şu andaki bankacılık sistemindeki yapı ile ilgili yüzde 20 civarında bir kredi büyümesinin çok ciddi bir risk oluşturacağını düşünmüyoruz" -"Merkez Bankası'nın uyguladığı yeni sistemin ekonomiyi kontrol etmede başarısını gördük. Not artırımında bunu da dikkate aldık"

Fitch Ratings Türkiye Direktörü Gülcan Üstay, çözüm sürecine ilişkin, "Pozitif gelişmeler uzun vadede Türkiye'nin ekonomisini ve politik riskini olumlu bir şekilde etkileyecek" dedi.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'na konuk olan Üstay, 2013'te Türkiye'deki kredi büyüme beklentisinin yüzde 15-20 aralığında olduğunu söyledi.
     GSMH büyümesinin ise yüzde 3,8 civarında olmasını beklediklerini aktaran Üstay, bunların tahmin olduğunu, yıl içerisinde revize edilebileceğini dile getirdi.
     Türkiye'deki bankacılık sisteminin güçlü olduğunu vurgulayan Üstay, "Şu andaki bankacılık sistemindeki yapı ile ilgili yüzde 20 civarında bir kredi büyümesinin çok ciddi bir risk oluşturacağını düşünmüyoruz" dedi.
     Söz konusu kredilerdeki büyümenin yüzde 30'lara çıkması durumunda bazı risklerin artabileceğine işaret eden Üstay, resmin geneline bakıldığında, şu anda Türkiye'deki yüzde 15-20 oranındaki kredi büyümesinin ülke için 2013'te "yapılabilir ve tutturulabilir" bir seviye olduğunu vurguladı.
     Yaptıkları çalışmalara göre kredi büyümesinde yüzde 20'lik seviye ile genel büyümede yüzde 3,8-4 civarındaki bir rakamın yakalanabileceğini aktaran Üstay, "Yıl içerisindeki gelişmelere göre bu tahminler revize edilebilir" ifadelerini kullandı.
     Reyting açıklamaları yaparken pozitif ve negatif gördükleri noktaları aktardıklarını kaydeden Üstay, sözlerine şöyle devam etti:
     "Türkiye'nin sağlam ve kuvvetli bir bankacılık sistemi var. Geçen 3 sene içerisinde kendisini ispat eden bir bütçe performansı ve kamu maliyesi var. Bunun yanında çok çeşitlendirilmiş bir ekonomik yapımız var. Bu çok önemli. Genç bir nüfusumuz var. Diğer taraftan dünya ekonomilerine baktığınız zaman küçülmeler ve durgunluk yaşayan ekonomileri görüyoruz. Türkiye yine burada pozitif ayrışıyor. Türkiye önümüzdeki 3-4 yıl içerisinde yüzde 3 ile 5 civarında büyüme göstereceği düşünülen ülkelerden birisi. Bunlar hep pozitif ayrışan noktalarımız.
     Negatifler nedir- Türkiye'nin diğer BBB- ve BBB medyanındaki ülkelerden negatif olarak gözlemlediğimiz en önemli konusu cari açık. Bunun da ötesinde bizi tedirgin edebilecek konu, bu cari açığın nasıl fonlandığı. Geçmiş dönemde gördüğümüz gibi cari açık kısa dönemli portföy yatırımlarıyla fonlanmaya devam ediliyor. Bu da Türkiye'nin kırılganlığını artırıyor. Biz yurt dışından cari açığı fonlamak zorundayız. Çünkü yurt içi tasarruflarımız hala çok düşük. Yurt dışındaki herhangi bir likidite krizinde bu Türkiye'yi direk etkiliyor duruma geliyor ve cari açığın fonlama kapasitesinin nasıl olduğu herkes tarafından takip edilen bir konu."
    
     -"Çözüm sürecindeki gelişmeleri izlemeye devam edeceğiz"-
    
     Üstay, çözüm sürecinin uzun soluklu bir gözlem gerektirdiğini belirterek, "Tabi bu yakın geçmişte yaşadığımız gelişmeler, Türkiye'deki barışı ve civar ülkelerle olan barışı, eğer olumlu etkileyecekse, bu da politik risk açısından olumlu bir gerçekleşme olacaktır. Bu da ekonomiye olumlu yansıyacaktır. Çünkü şu anda civar ülkelerle ya da belli ülkelerle olan bu tarz sıkıntılar ekonomik olarak ticareti olumsuz etkilediğini düşünürseniz, Türkiye'nin ekonomisini de olumsuz etkiler durumda şu anda. Eğer bu problemler çözülürse politik riskler de zaten bir şekilde azalacak ve Türkiye ekonomisine olumlu katkıları olacaktır" diye konuştu.
     Fitch'in çözüm sürecindeki gelişmeleri önümüzdeki dönemde izlemeye devam edeceğini belirten Üstay, "Bir sonraki görüş bildirebileceğimiz döneme geldiğimizde, bu konuda da görüşümüzü bildireceğiz. Şu anda gelişmeleri biz de izliyoruz" dedi.
     Türkiye'nin tasarruf oranına da ilişkin açıklamalarda bulunan Üstay, Türkiye'nin tasarruf oranlarının kredi notu BBB- olan diğer ülkelere göre daha aşağıda olduğunu kaydetti.
     Üstay, Türkiye'deki tasarruf oranlarının nasıl artırılacağı konusunda çalışmalar olduğunu hatırlatarak, "Biz de zaman zaman onlardan görüş ve bilgilendirmeler alıyoruz. Türkiye'nin açıkçası iç tasarruflarının artması, tabi ki ekonomisi için çok olumlu olacaktır. Ama tabi bunun açıkçası çok kısa bir sürede gerçekleşebileceğini de biz düşünmüyoruz. Bunun uzun soluklu bir çalışma oluğunu, şimdiye kadar atılmış olan adımların da olumlu olduğunu düşünüyoruz. Biz de takip etmeye devam ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
    
     -Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki mali kriz...-
    
     Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde yaşanan mali krizin, Avro Bölgesi'ne ve dolaylı olarak Türkiye'ye olan olası yansımalarına ilişkin olarak Üstay, "Güney Kıbrıs olayı Türkiye ile çok doğrudan ilgili bir konu değil. Daha çok Avrupa piyasasının ve Avrupa'daki bankaları çok etkiliyor" dedi.
     Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde ciddi bir bankacılık krizi olduğunu belirten Üstay, önümüzdeki dönemde Güney Kıbrıs'ın hem ülke notunda hem de Güney Kıbrıs'taki bankaların notlarında değişikliğe gidilmesinin çok büyük bir olasılık olduğunu ifade etti.
     Gülcan Üstay, şunları kaydetti:
     "Avrupa'daki yatırımcılar bu krizden dolayı şu anda yatırım kararlarını biraz ötelemek veya askıya almak durumunda kalıyorlar. Çünkü kendi sistemlerine herhangi bir etkisi olacak mı, kendi likidite pozisyonlarında bir değişiklik olacak mı, bunu tespit etmeye çalışıyorlar. Bizim için doğrudan veya en yakın etkisi açıkçası Avrupa kökenli yatırımcıların risk iştahının azalması şeklinde gerçekleşecektir.
     Biliyorsunuz bu konuyla ilgili tekrar bazı gelişmelerin olması için pazartesiye kadar bir süre var. Bundan sonra nasıl bir gerçekleşme olacak ona bakmamız gerekiyor. Türkiye olarak baktığımızda Türkiye'yi çok direk etkileyen bir konu değil ama dolaylı olarak bizi de ilgilendiren, yakından takip etmemiz gereken bir sorun şu anda."
     Yabancı yatırımcıların Türkiye piyasasına yoğun ilgi gösterdiklerini belirten Üstay, Türkiye'ye olan yabancı yatırımcı ilgisinin hala devam ettiğini ifade etti.
     Üstay, Türkiye'ye çok ciddi bir ilgi olduğunu, bunun en büyük nedenlerinden bir tanesinin, Türkiye'nin diğer pazarlara göre pozitif ayrıştığı büyüme oranının olduğunu söyledi.
    
     (Sürecek)
    
     Mubabir: Sümeyye Dalkılınç - Gökhan Kurtaran
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir