Fitch Ratings'in Türkiye'nin kredi notunu yükseltmesi -KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu:…

  • Yazı boyutu
Fitch Ratings'in Türkiye'nin kredi notunu yükseltmesi
  -KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu:…

Fitch Ratings'in Türkiye'nin kredi notunu yükseltmesi -KSO Yönetim Kurulu Başkanı Zeytinoğlu: "Bizim istediğimiz piyasaya sıcak para gelmesi değil, ülkeye direk yabancı sermaye yatırımlarının gelmesidir, kararın, bunun önünü açtığını düşünüyoruz"

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Türkiye'nin kredi notunu yükseltmesine ilişkin, "Bizim istediğimiz piyasaya sıcak para gelmesi değil, ülkeye direk yabancı sermaye yatırımlarının gelmesidir, kararın, bunun önünü açtığını düşünüyoruz" dedi.
     Zeytinoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin kredi notunun yükseltilmesini geçikmiş bir karar olarak nitelendirdiklerini belirterek, ülkenin geçen yıl gerçekleştirdiği büyüme sonrasında bu notun yükseltilmesi gerektiğini söyledi.
     Piyasaların uzun süredir bu beklenti içerisinde olduğunu ifade eden Zeytinoğlu, söz konusu durumun piyasalar üzerinde çok fazla değişiklikliğe neden olmayacağı düşüncesinde olduğunu kaydetti.
     "Bizim istediğimiz piyasaya sıcak para gelmesi değil, ülkeye direk yabancı sermaye yatırımlarının gelmesidir, söz konusu kararın bunun önünü açtığını düşünüyoruz" diyen Zeytinoğlu, birikimi olan Körfez ülkelerin Türkiye'ye yatırım olarak dönmesini arzuladıklarını bildirdi.
     Zeytinoğlu, kredi yükseltilmesinin dolar-avro paritesinde değişikliğe neden olacağını düşünmediğini anlatarak, "2 para cinsinden TL'nin değerlenmesine neden olacaktır. Uzun vadede faizlerin düşmesine neden olacağı için bu yönü önemli. O zaman dolar-avro paritelerinin TL karşısında olması gereken konuma geleceğine inanıyorum. Bizim için en önemli nokta, Türkiye'ye uygulanan faiz beklentilerinde düşüş olacağıdır, bu da yatırımın önünü açacaktır" diye konuştu.
    
     -2023 yılı ihracat hedefleri-
    
     2012 yılında istenilen hedeflerden biraz uzaklaşıldığını dile getiren Zeytinoğlu, 2013 ve 2014 yıllarında da orta vadede büyüme hedeflerinin biraz düşük olduğunu söyledi.
     Zeytinpğlu, kredi not arttırımıyla birlikte gelecek yatırımların üretimi arttırmasıyla büyümenin hızlanmasını beklediklerini ifade ederek, şunları kaydetti:
     "İstediğimiz hedeflere ulaşmada tekrardan hızlanacağımızı düşünüyorum. Bu durum bize olumlu yansıyacaktır. Bütçe açıklarına önem veriyoruz. Denk bütçeler yapılması konusunda çağrılar yapıyoruz. Ülkemizdeki bütçe açığının kredi notumuza da olumsuz etkisi olduğunu biliyoruz. Daha sonra oluşacak not arttırımlarının da önünü açma adına bütçe açıklarında arınmamızı arzuluyorum."
    
    
    

Bu haberi 120 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir