Fitch'in Türkiye'nin notunu artırması -Denizli Ticaret Odası Başkanı Özer: "Not artırımı,…

  • Yazı boyutu
Fitch'in Türkiye'nin notunu artırması
  -Denizli Ticaret Odası Başkanı Özer:
  "Not artırımı,…

Fitch'in Türkiye'nin notunu artırması -Denizli Ticaret Odası Başkanı Özer: "Not artırımı, Türkiye'nin ve milli şirketlerimizin uluslararası piyasalardaki itibarını artırmıştır"

Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmesiyle ilgili, "Not artırımı, Türkiye'nin ve milli şirketlerimizin uluslararası piyasalardaki itibarını artırmıştır" dedi.
     Özer, yaptığı yazılı açıklamada, not artırımıyla birlikte kurumsal yatırımcıların Türkiye sermaye piyasalarında yatırım yapmaya başlayacaklarını belirtti.
     Dışarıdan gelecek sermaye girişinin iyi yönetilmesi gerektiğinin altını çizen Özer, şunları kaydetti:
     "Türk Lirası aşırı değer kazanırsa tekrar 'ithalatın artması, cari açık ve istihdam düşmesi' kısır döngüsüne girilecektir. Türk Lirası aşırı değer kaybederse yabancı yatırımcılar yerli varlıkları ucuza kapatacaklardır. Bu konuda Merkez Bankası'nın sağduyusuna ve önceki başarılarına güveniyoruz.
     Bu kararın piyasalara istikrar, daha düşük faiz oranı, doğrudan yabancı sermaye yatırımları artışı sağlayacağını düşünüyorum. Düşük faizin, faiz dışı fazlayı artırarak mali disiplinimizi daha da pekiştirmesini bekliyorum. Not artırımı, Türkiye'nin ve milli şirketlerimizin uluslararası piyasalardaki itibarını artırmıştır."
    
    
    

Bu haberi 184 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir