Fitch'in Türkiye'nin notunu artırması -Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED): -"Önümüzdeki…

  • Yazı boyutu
Fitch'in Türkiye'nin notunu artırması
  -Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED):
  -"Önümüzdeki…

Fitch'in Türkiye'nin notunu artırması -Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED): -"Önümüzdeki dönemde portföy ve büyük ölçekli doğrudan stratejik yatırımlar hızla artacak"

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Fitch'in Türkiye'nin notunu artırması sonrasındaki sürecin, önümüzdeki dönemde portföy ve büyük ölçekli doğrudan stratejik yatırımları hızla artıracağını açıkladı.
     Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu artırma kararını değerlendiren YASED'in yazılı açıklamasında, "Not artışıyla başlayacak ve Türkiye'nin atacağı istikrarlı adımlarla pekişecek trend, önümüzdeki dönemde portföy ve büyük ölçekli doğrudan stratejik yatırımları hızla artıracaktır" ifadeleri kullanıldı.
     Türkiye'nin hem borçluluk hem de diğer makro ekonomik veriler bağlamında, diğer "yatırım yapılabilir" seviyesindeki ülkelerden daha iyi bir konumda bulunduğu belirtilen açıklamada, "Ekonominin doğru ve etkin şekilde yönetimi, Türkiye'nin risk primini düşürmüştür. Türkiye, geçmiş yıllarda gerçekleştirmiş olduğu yapısal reformlar, finansal sektördeki güçlü ve likit yapısı ve sürekli iyileşen makroekonomik göstergeleri sebebiyle, global kriz sürecini pek çok ülkeye göre daha kolay ve hızlı atlatmıştır" denildi.
    
     -"Yılsonunda cari açık 60 milyar dolar olur"-
    
     Açıklamada, Orta Vadeli Program paralelinde, yüzde 3,5'lik büyüme ve yılsonu yaklaşık 60 milyar dolarlık cari açık beklentisi bulunduğuna dikkati çekilerek şunları kaydedildi:
     "Ancak cari açığın önümüzdeki dönemlerde daha aşağı inmesi ve aynı zamanda sürdürülebilir oranda bir büyümenin devamı için yatırım ortamının iyileştirilmesi, istikrar ortamının korunması, yapısal reformların devamı ve katma değerli üretim ve yatırımların artırılması büyük önem taşımaktadır. Bu yöndeki olumlu bir trend hiç şüphesiz, artan kredi notumuz ile birlikte Türkiye'ye olan portföy ve büyük ölçekli doğrudan stratejik yatırımları önümüzdeki dönemde hızla artıracaktır."
    
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir