Fitch'in Türkiye'nin notunu artırması -GSO Başkanı Adil Konukoğlu: -"Yatırım yapılabilir…

  • Yazı boyutu
Fitch'in Türkiye'nin notunu artırması
  -GSO Başkanı Adil Konukoğlu:
  -"Yatırım yapılabilir…

Fitch'in Türkiye'nin notunu artırması -GSO Başkanı Adil Konukoğlu: -"Yatırım yapılabilir seviyeye çıkan bir Türkiye, büyük farklılık yaratabilir"

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in yaptığı not artırımının, finansman maliyetlerini düşürmesi açısından önemli olduğunu, "Yatırım yapılabilir seviyeye" çıkan bir Türkiye'nin, büyük farklılık yaratabileceğini belirtti.
     Konukoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, bütün dünyanın krizle boğuştuğu bir dönemde Türkiye'nin büyüdüğünü, enflasyonun gerilediğini ve cari açığın sürdürülebilir düzeye indiğini ifade etti.
     Türkiye ekonomisinin "istikrarlı, mali dengesi güçlü olduğu için küresel krizde pozitif yönde ayrışmaya devam ettiğini" dile getiren Konukoğlu, şunları kaydetti:
     "Fitch, not artırımıyla Türkiye'nin şoklara karşı daha dayanıklı hale geldiğini teyit etti. Gecikmiş bir karar olmakla birlikte Türkiye'nin hakkını teslim etti. Yatırım yapılabilir seviyeye çıkan bir Türkiye, büyük farklılık yaratabilir. Türkiye açısından yatırım yapılabilir olmak, hem sermaye girişlerinin artması, hem finans kuruluşları ve özel sektörün uzun vadeli borçlanma olanaklarını arttırması hem de finansman maliyetlerini düşürmesi açısından önemli. Finansman maliyeti ucuzladığı zaman üretimin canlanması, istihdamın artırılması daha kolay hale gelebilir. Bu durum ekonominin sürdürülebilir büyümesi açısından olumlu bir gelişmedir."
    
    
    

Bu haberi 131 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir