Fitch'in Türkiye değerlendirmeleri -SETA Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Karagöl: -"Fitch,…

  • Yazı boyutu
Fitch'in Türkiye değerlendirmeleri 
  -SETA Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Karagöl: 
  -"Fitch,…

Fitch'in Türkiye değerlendirmeleri -SETA Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Karagöl: -"Fitch, Türkiye'de cari açığın düşürülmesini, kamu borç yükünün azaltılmasını ve istikrarlı bir büyüme performansı yakalanmasını başarılı buldu. Not artışı da büyük ölçü de bundan kaynaklandı" -"Buna karşın, Türkiye'nin net dış borcuna ve politik risklere de işaret ederek, bu risklerin artması halinde notun yeniden düşürülebileceğini söylediler"

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) Ekonomi Direktörü Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, Fitch'in, Türkiye'de cari açığın düşürülmesini, kamu borç yükünün azaltılmasını ve istikrarlı bir büyüme performansı yakalanmasını başarılı bulduğunu, not artışının da büyük ölçü de bundan kaynaklandığını bildirdi.
     Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch'in Baş Analisti Ed Parker'in, Türkiye'nin kredi notuna ilişkin düzenlediği basın toplantısına katılan ekonomist Karagöl, Parker'ın değerlendirmelerine ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı.
     Fitch yetkililerin, Türkiye'nin notunu artırmaktan dolayı mutlu olduklarını dile getiren Karagöl, toplantıda, cari açıktaki düşüşün ve daha istikrarlı bir büyüme performansı yakalamanın öneminin vurgulandığını söyledi. Karagöl, "Fitch, Türkiye'de cari açığın düşürülmesini, kamu borç yükünün azaltılmasını ve istikrarlı bir büyüme performansı yakalanmasını başarılı buldu. Not artışı da büyük ölçü de bundan kaynaklandı" dedi.
     Yetkililerinin, Türkiye'deki olumlu gelişmelerin yanı sıra olumsuz gelişmelere de işaret ettiklerini belirten Karagöl, şunları kaydetti:
     "Toplantıdaki genel hava iyiydi ve Türkiye'nin özellikle son dönemdeki ekonomik başarılarından övgüyle bahsettiler. Buna karşın, Türkiye'nin net dış borcuna ve politik risklere de işaret ederek, bu risklerin artması halinde notun yeniden düşürülebileceğini söylediler. Fitch yetkilileri, not artışıyla birlikte Türkiye'ye önemli oranda fon girişinin olabileceğini ve Merkez Bankası'nın bu noktada TL'nin aşırı değerlenmesine dikkat etmesini gerektiğini de ifade ettiler."
    
    
    

Bu haberi 202 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir