Fitch Başanalisti Ed Parker: (3) -"Türkiye'nin şoklara karşı direncinin, öncesine oranla önemli…

  • Yazı boyutu
Fitch Başanalisti Ed Parker: (3)
  -"Türkiye'nin şoklara karşı direncinin, öncesine oranla 
  önemli…

Fitch Başanalisti Ed Parker: (3) -"Türkiye'nin şoklara karşı direncinin, öncesine oranla önemli ölçüde arttığını düşünüyoruz" -"Türkiye'de yüzde 4-5 arasında sağlıklı bir büyüme var" -"Türkiye'nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye çıkarılması, yakın vadede makro finansal risklerini düşürdü. Sağlıklı bir banka sistemi var" -"Kişi başına milli gelir kredi notu BBB olan ülke ortalamalarının üzerinde"

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Başanalisti Ed Parker, Türkiye'nin şoklara karşı direncinin, öncesine oranla önemli ölçüde arttığını belirterek, "Türkiye'de yüzde 4-5 arasında sağlıklı bir büyüme var. Bir not artırımı öngörmüyoruz. Ancak ekonomide önemli değişiklikler olursa, bu, notu değiştirmeyeceğimiz anlamına gelmez" dedi.
     Türkiye'nin kredi notuna ilişkin basın mensuplarına ve ekonomistlere yönelik açıklamalarda bulunan Parker, tasarruf oranları ve cari açığın, global şartlara karşı kırılgan bir yapı ortaya koyduğunu, bu nedenle ekonomik dalgalanmaların ülkede şoklara neden olabileceğini söyledi.
     Parker, "Türkiye'de yüzde 4-5 arasında sağlıklı bir büyüme var. Bir not artırımı öngörmüyoruz. Ancak ekonomide önemli değişiklikler olursa, bu, notu değiştirmeyeceğimiz anlamına gelmez" dedi.
     Türkiye'nin güçlü bir bankacılık sistemi olduğunu vurgulayan Parker, "Türkiye'nin kredi notunun yatırım yapılabilir seviyeye çıkarılması, yakın vadede makro finansal risklerini düşürdü. Sağlıklı bir banka sistemi var. Türkiye'nin şoklara karşı direncinin, öncesine oranla önemli ölçüde arttığını düşünüyoruz" diye konuştu.
     Hane halkı borçlanma oranlarının da düşük olduğunu belirten Parker, kişi başı milli gelirin ise kredi notu BBB olan ülke ortalamalarının üzerinde olduğuna dikkati çekti.
     Öte yandan Türkiye'nin dış borcunun, kredi notu BBB olan ülke ortalamalarının üzerinde olduğunu vurgulayan Parker, ekonominin artan rekabetçi gücünün de Türkiye'yi önemli bir yere getirdiğini dile getirdi.
     Dünya Ekonomik Forumu raporlarına göre Türkiye'nin, 59'uncu sıradan 43'üncü sıraya yükseldiğini anımsatan Parker, "Halen bazı riskler söz konusu. Cari açığa karşılık zayıf finansal hareketler riskler arasında görünüyor. Türkiye'de cari açığın kısa vadeli kaynaklarla finanse edilmesi kırılganlığı artırıyor" uyarısında bulundu.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 188 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir