Fitch Başanalisti Ed Parker: (2) -"Yakın vadede riskler azalıyor. Geçtiğimiz dönemde bir…

  • Yazı boyutu
Fitch Başanalisti Ed Parker: (2)
  -"Yakın vadede riskler azalıyor. Geçtiğimiz dönemde bir…

Fitch Başanalisti Ed Parker: (2) -"Yakın vadede riskler azalıyor. Geçtiğimiz dönemde bir toparlanma oldu. Biz Türkiye'nin zayıf ve güçlü yönlerine değiniyoruz" -"Güçlüklerin kombinasyonu ile ilgili olarak kamusal finansmanın, bankacılık sisteminin ve orta vadeli büyüme tahminlerinin güçlü yanları olduğunu görüyoruz" -"Kamu finansmanı ile ilgili olarak da nispeten daha düşük bütçe açığı ve standardize edilmiş hükümet önlemleri ile açığın GSYH'nın yüzde 1,9'unu oluşturmasın bekliyoruz" -"Bu yıl bütçe açığı yüzde 1'lik dilimin üzerinde olabilir"

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Başanalisti Ed Parker, yakın vadede risklerin azaldığını, geçtiğimiz dönemde bir toparlanma olduğunu belirterek, "Biz Türkiye'nin zayıf ve güçlü yönlerine değiniyoruz. Güçlüklerin kombinasyonu ile ilgili olarak kamusal finansmanın, bankacılık sisteminin ve orta vadeli büyüme tahminlerinin güçlü yanları olduğunu görüyoruz" dedi.
     Türkiye'nin kredi notuna ilişkin basın mensuplarına ve ekonomistlere yönelik açıklamalarda bulunan Parker, Türkiye'nin şoklara karşı direncinin arttığını vurguladı.
     Cari açığın kapatılması yönünde son 12 ayda gelişme gördüklerini ifade eden Parker, "Özellikle de borcun azaltılması açısından gelişmeler görüyoruz. Cari açık hala yüksek. Bunun büyük ölçüde şu anki konumda beklemiyoruz. Hala cari açığın 2013 ve 2014 yıllarında GSYH'nın yüzde 7'sini oluşturmasını bekliyoruz" diye konuştu.
     Yeniden dengelenmenin en büyük faktörlerinden birisinin de enflasyonun çift haneli rakamlardan tek haneli rakamlara düşmesi olduğunu vurgulayan Parker, "Son tahminimiz yüzde 7,4'tü. Bu yılın sonuna kadar böyle olması bekleniyordu. Yani Ekim ayında açıklanan rakamlar biraz daha iyiydi. Çekirdek enflasyon iyileşiyor diyebiliriz. Yine de enflasyonun yüzde 5'e yaklaşacağını düşünmüyoruz, önümüzdeki yıl. Gelecek yılın sonuna kadar yüzde 6,5 olarak tahmin ettik" bilgisini verdi.
    
     -
    
     Parker, Türkiye'nin enflasyon hedefine de değinerek, "Türkiye hiçbir zaman enflasyonu yüzden 5'lik orana getirmede başarılı olamadı. Enflasyonla savaşmak için çok zor bir iş Merkez Bankası'nı bekliyor" ifadesini kullandı.
     Parker, "Yakın vadede riskler azalıyor. Geçtiğimiz dönemde bir toparlanma oldu. Biz Türkiye'nin zayıf ve güçlü yönlerine değiniyoruz. Güçlüklerin kombinasyonu ile ilgili olarak kamusal finansmanın, bankacılık sisteminin ve orta vadeli büyüme tahminlerinin güçlü yanları olduğunu görüyoruz" dedi.
     AB ülkelerinin şu anda karşı karşıya olduğu zorluklara ve Türkiye'nin daha derin temellerine de odaklanmak gerektiğine işaret eden Parker, "Bu da sermayeyi işaret ediyor. Güçlü bir konuma gelmesi, onu diğer gelişmekte olan ekonomiler ile benzer bir sıralamaya koyuyor" yorumunu yaptı.
     Türkiye'nin tasarruf oranının cari açıktan etkilendiğine dikkati çeken Parker, bunun da Türkiye'yi küresel finansal şoklara karşı zayıf kıldığını anlattı.
     Parker, "Bu yüzden ekonomi bu kadar volatil. Büyüme, enflasyon ve döviz kuru Türkiye'de aynı notu alan ülkelere kıyasla daha volatil durumda. Tabi cari açık aynı zamanda yükselen dış borç oranını da gösteriyor. Bu durum diğer ülkelere nazaran daha fazla ortalama yatırım oranı gerektiriyor" uyarısında bulundu.
    
     -"Şu anda ana odak komşulardaki istikrarsızlık"-
    
     Enfasyon oranının nispeten yüksek olduğunu dile getiren Parker, "Merkez Bankası tutarlı bir şekilde enflasyon oranlarını tutturamadı. Aslında bu yıl yedi yıl içerisinde beşinci kez bu durum gerçekleşiyor. Bu durum parasal çerçeveyi etkiliyor ve politikayı desteklemek güçleşiyor" dedi.
     Bölgesel risklere de işaret eden Parker, "Siyasi risklere de değinmek istiyorum. Biz bu risklerin diğer ülkelere nazaran daha yüksek oranda olduğunu görüyoruz. Şu anda ana odak komşulardaki istikrarsızlık. Yerel endişelerden çok siyasi endişeler var. Siyasi riskler tabi ki nesnel olarak ölçmenin zor olduğu koşullar. Ama siyasi istikrar konusunda Türkiye yüzde 20'lik dilimde yer alıyor. Bu ülkeler içerisinde tek B notu olan ülkeler de var. Son bir yılda Türkiye'nin kredi notunun bu seviyeye gelmesinde böyle bir mantık yatıyor" ifadelerini kullandı.
     Parker, kamu finansmanı ile ilgili olarak da nispeten daha düşük bütçe açığı ve standardize edilmiş hükümet önlemleri ile açığın GSYH'nın yüzde 1,9'unu oluşturmasını beklediklerini vurguladı.
     Bu yıl bütçe açığının yüzde 1'lik dilimin üzerinde olabileceğini söyleyen Parker, şunları kaydetti:
     "2012 için yapılan tahminlerin biraz üzerinde yer alabilir ama, bunun sebebi zayıflayan talep ve vergi reformu.Hükümet'in düzeltme odaklı yeni önlemler almasını, bütçe açığının indirilmesini bekliyoruz. Düşük bütçe açığı ve büyüme oranı ile faiz oranlarının gelişmesi, Türkiye'nin gelişmesi, borcun yurtiçi GSYH'ya oranın düştüğünü gösteriyor. Bu yılın sonuna kadar bunun yüzde 7'ye ulaşmasını bekliyoruz. Geçen sefer yüzde 9 seviyesinde olacağını tahmin etmiştik. 2009 yılında bu rakam vardı. O zaman BBB notu olan ülkelerde bu oranın yüzde 7 olduğunu görüyoruz."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 185 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir