Fitch Baş Analisti Ed Parker: (1) -"Türkiye'de cari açık düşüyor ve aşırı ısınmanın geçen yıl…

  • Yazı boyutu
Fitch Baş Analisti Ed Parker: (1)
  -"Türkiye'de cari açık düşüyor ve aşırı ısınmanın geçen 
  yıl…

Fitch Baş Analisti Ed Parker: (1) -"Türkiye'de cari açık düşüyor ve aşırı ısınmanın geçen yıl yarattığı dengesizlikler de düzeltiliyor. Bütün bunlar yakın vadede ekonomik ve finansal riskleri düşürdü" -"Türkiye'nin makro ekonomik dengesizlikleri elimine ettiğini söylemiyoruz. Ama tehlikeli bölgeden çıktı diyebiliriz"

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch'in Baş Analisti Ed Parker, "Türkiye'de cari açık düşüyor ve aşırı ısınmanın geçen yıl yarattığı dengesizlikler de düzeltiliyor. Bütün bunlar yakın vadede ekonomik ve finansal riskleri düşürdü" dedi.
     Parker, Türkiye'nin kredi notuna ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'de cari açığın düştüğünü ve aşırı ısınmanın geçen yıl yarattığı dengesizliklerin de düzeltildiğine dikkati çekerek, "Bütün bunlar yakın vadede ekonomik ve finansal riskleri düşürdü. Cari açık ve aşırı ısınma yarattığı dengesizlikler bir not artırımının önündeki en büyük engeldi zaten Türkiye için. Biz yeniden zayıflıklara ve risklere odaklanıyoruz, özellikle de hükümet borç yükü, güçlü bankacılık sistemi ve orta vadede büyüme tahminleri açısından" dedi.
     Ed Parker Türkiye'nin ekonomik görümüne ilişkin olarak, şunları kaydetti:
     "Türkiye geçen aylara bakıldığında güçlü bir gelişen ülke olarak öne çıkıyor. Türkiye'nin yatırım notuna giden yol uzun, inişli ve çıkışlı bir yolculuktu. 1994'te Türkiye'yi incelemeye almaya başladık ve daha önce Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyeye getirmemiştik. En büyük değişim 2009'da başladı. Bu Türkiye için yapısal bir kırılma noktasıydı. O sırada yerel bazı siyasi gerilimler sürüyordu ve Türkiye finansal krizde de bunlara direncini gösterdi.
     Türkiye'nin makro ekonomik dengesizlikleri elimine ettiğini söylemiyoruz. Ama tehlikeli bölgeden çıktı diyebiliriz. Büyüme yüzde GSYH'nın yüzde 10'unu oluşturuyordu. Daha önce Türkiye'nin cari açığı da çok büyüktü. Enflasyon da çift haneliydi. Avro Bölgesi krizi de gittikçe şiddetleniyordu. Küresel finansal ortam oldukça belirsizdi. O zamandan bu yana güçlü değişiklikler gördük makro ekonomik görünümde. Büyüme yavaşladı. Biz bu yıl için GSYH büyümesini yüzde üç olarak tahmin ettik. Bir resesyon olmadan Türkiye'nin bunu sağlayabileceğini öngörüyoruz. Küresel bazda değerlendirsek, GSYH'nın ilk çeyrekte daraldığının görüyoruz. İkinci çeyrekte biraz daha yükselse de son verilere bakınca açıkça görülüyor ki Türkiye bir dönüm noktasını geçerek resesyondan uzak durmuş bulunuyor."
    
     -"Cari açığın düşmesini bekliyoruz"
    
     Türkiye ekonomisinin güçlü yanlarına değinen Parker, "Büyümenin gelecek yıl Türkiye'de yüzde 3,8'i bulmasını beliyoruz ve 2014 yılında da yüzde 4,5 olmasını tahmin ediyoruz. Cari açık 77 milyar dolardı geçen yıl. Bu yıl ise bunun düşmesini bekliyoruz. Cari açığın daralması aynı zamanda güçlü ihracat performansı da faktörler olumlu faktörler arasında. İhracatın çeşitlenmesi Avrupa piyasalarında Ortadoğu piyasasına yönelmiş olması son derece olumlu. Altın ihracatının ve ithalatının İran'a yöneltilmiş olması da bunların sebepleri arasında" dedi.
     Diğer gelişmekte olan ekonomilere de değinen Parker, "Hindistan hala BBB-'de, 2006'dan beri değişmedi ve negatif görünüme sahip" dedi.
    
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir