Fitch, 18 İspanyol bankasının notunu düşürdü

  • Yazı boyutu
Fitch, 18 İspanyol bankasının notunu düşürdü

Fitch, 18 İspanyol bankasının notunu düşürdü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, İspanya-nın önde gelen bankalarının içerisinde yer aldığı 18 bankanın kredi notunu düşürdü.
     Fitch, 18 bankanın uzun dönemli kredi notunu aşağı yönlü revize ederken, 15 İspanyol bankasının da finansal kapasite notu görünümünü düşürdü.
     Kredi derecelendirme kuruluşunun, bankaların kredi notunu ve finansal kapasite notu görünümünü değiştirmesi, İspanya'nın ülke notunu A negatiften BBB / negatife düşürmesinin ardından geldi. Bankaların notları ve görünümlerinin revize edilmesinde temel neden olarak, bankaların emlak sektörüne ilişkin sorunlu kredi portföyleri gösterildi.
     Fitch, daha önce İspanyol bankaları ile ilgili stres senaryolarını revize ederek, İspanya'nın kötüleşen makroekonomik görünümün, varlık portföyünde daha fazla kırılganlığa neden olması durumunda bazı bankaların ek finansal desteğe ihtiyaç duyabileceğini belirtmişti.
     Fitch, hafif büyümenin gerçekleşmesi beklentilerinin aksine, İspanya'nın bu yılın geri kalanında ve 2013 yılında resesyonda kalmaya devam edeceğini belirtti. Fitch not revizyonu yapılan bankaların tamamının İspanyol bankası olduğunu, kar üretme kapasitelerinin, risk profillerinin, finansman girdilerinin İspanyol ekonomisi ve emlak piyasası karşısında oldukça hassas bir pozisyonda olduğunu kaydetti.
     İspanyol ekonomisinin geleceği konusunda tahminlere de yer veren Fitch, ekonominin önümüzdeki dönemde iş büyüklüklerini etkileyeceği, düşük faizli ortamda karlılık üzerinde baskı oluşturacağı öngörüsünde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 180 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir