FİSKOBİRLİK Mali Genel Kurulu -Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar: "Bu kurumun geleceği parlaktır,…

  • Yazı boyutu
FİSKOBİRLİK Mali Genel Kurulu
  -Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar: "Bu kurumun
  geleceği parlaktır,…

FİSKOBİRLİK Mali Genel Kurulu -Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar: "Bu kurumun geleceği parlaktır, borcunu döndürebilir seviyeye gelmiştir. Ayakta durabilmesi için bundan sonra yapılması gereken tüm fedakarlıklar yapılacaktır"

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, "Bu kurumun geleceği parlaktır, borcunu döndürebilir seviyeye gelmiştir. Ayakta durabilmesi için bundan sonra yapılması gereken tüm fedakarlıklar yapılacaktır" dedi.
     FİSKOBİRLİK 2011-2012 Mali Genel Kurulu, birliğe ait Giresun'daki Entegre Fındık İşletme Tesisleri (EFİT) binasında yapıldı. Kurulda, yönetim kurulunun 2011-2012 faaliyet raporu ibra edildi.
     Bayraktar, kurulda yaptığı konuşmada, Aralık ayı sonu itibarıyla Türkiye'nin fındık ihracatının 500 bin ton olduğu bilgisini vererek, bunun fındık ihracatında rekor seviye olduğunu vurguladı.
     Kurumu düşünen bir ekiple çalışarak kurumun çıkarlarını her şeyin önünde tutmaya çalıştıklarını savunan Bayraktar, kendilerine yönelik yapılan eleştirilerin çözüme dayalı olması gerektiğini bildirdi.
     "Benim zamanımda bu kurumu bir kuruş zarara soktuğumuzu söylesinler, ben buradayım" diyen Bayraktar, "20 milyon kar ettik. Bilançomuzda bu görünüyor. Son 5 yılda yönetici maaşlarının toplamı 20 milyon. Türkiye'de başka bir kurum ve birlik yok bu durumda olan. Üreticiye borcumuz 20 milyon. Böyle bir kurum son 5 yılda 20 milyon yönetici maaşı öder mi- Bilançomuza baksınlar. Eğer geriye gitme varsa biz burada kalmayız. Bizim ölçümüz bilançodur" ifadelerini kullandı.
    
     -"Kurum kesinlikle yönetilebilir duruma geldi"-
    
     Göreve geldiklerinde birliğin, bütün mallarına el konma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu hatırlatan Bayraktar, şöyle devam etti:
     "Satıyoruz diyorlar. Ne yapacağız- Satmak bu kadar vahim bir durumsa bu kararı benden öncekiler niye aldı- İnsaflı olmak gerekiyor. Biz hükümetten alacağımız kadarını aldık. Bundan fazlası bugün için mümkün değil. Bu böyle oldu diye çok önemsediğimiz kurumdan vaz mı geçeceğiz- Bu kurum kesinlikle yönetilebilir duruma geldi. Bu kurum kötüye gidiyorsa biz nasıl 20 milyon kar ettik. O parayı verirdim üreticiye, borçları kapatırdım. Neden işçiye ödeyeyim."
     Bayraktar, kurum personelinin maaşlarını düşürdüklerini ve 600 kişilik personel sayısını tasarruf tedbirleri kapsamında 164'e indirdiklerini anımsatarak, "164 kişiyle işlerimiz yürüyor. Çünkü işimiz yok işimiz. Parasını peşin verdik, fındık aldık. Aldığımız fındıktan da 10 milyar karımız var. 2005'ten borcumuz var. Yöneticilerimizin bazıları bir çuval fındık vermedi ki üretici de bize fındık versin. Sen vermiyorsan üretici niye versin- Delegelerimiz 50 kilo fındık veriyor, parayı ne zaman alacaklarını sormaya başlıyorlar" diye konuştu.
     FİSKOBİRLİK'in önceleri piyasaya müdahale kurumu olduğunu dile getiren Bayraktar, kurumu kurtarmak için ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini vurguladı.
    
     -"Gayrimenkullerle ilgili faaliyet içindeyiz"-
    
     Bayraktar, kurumun düzlüğe çıkabilmesi için her şeyin yapılabilmesi gerektiğinin altını çizerek, "Bu kurumun geleceği parlaktır, borcunu döndürebilir seviyeye gelmiştir. Ayakta durabilmesi için bundan sonra yapılması gereken tüm fedakarlıklar yapılacaktır" dedi.
     Birliğin gayrimenkullerine değer kazandırmak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütüklerini aktaran Bayraktar, "Gayrimenkullerle ilgili faaliyet içindeyiz. Sokağa atacak bir kuruşumuz dahi yok" diye konuştu.
     Bayraktar, üreticinin her şeye rağmen birliğinin arkasında durması gerektiğini ve zor günlerin geride kalacağını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 226 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir