FİSKOBİRLİK'in fındık alımına başlaması -Ordu Ziraat Odası Başkanı Avcı: "FİSKOBİRLİK'e…

  • Yazı boyutu
FİSKOBİRLİK'in fındık alımına başlaması
  -Ordu Ziraat Odası Başkanı Avcı: "FİSKOBİRLİK'e…

FİSKOBİRLİK'in fındık alımına başlaması -Ordu Ziraat Odası Başkanı Avcı: "FİSKOBİRLİK'e fındığını götürüp, parasını ne zaman alacağını bilemeyen üreticinin bu saat itibarıyla FİSKOBİRLİK'e fındık vereceğini düşünmüyorum"

Ordu Ziraat Odası Başkanı Necat Avcı, "FİSKOBİRLİK'e fındığını götürüp, parasını ne zaman alacağını bilemeyen üreticinin bu saat itibarıyla FİSKOBİRLİK'e fındık vereceğini düşünmüyorum" dedi.
     Avcı, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) binasında, Ordu'daki meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının fındık fiyatları konusunda düzenlediği basın toplantısına katıldı.
     Avcı, Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nin (FİSKOBİRLİK) fındık alımına başlamasına ilişkin soru üzerine, şunları söyledi:
     "FİSKOBİRLİK henüz piyasaya, üreticiye olan borcunu ödememişken hangi şartlarda üretici FİSKOBİRLİK'e fındığını götürüp verebilir- FİSKOBİRLİK'e fındığını götürüp, parasını ne zaman alacağını bilemeyen üreticinin bu saat itibarıyla FİSKOBİRLİK'e fındık vereceğini düşünmüyorum. FİSKOBİRLİK, idari ve mali yönden yeniden yapılandırılıp eski güçlü günlerine kavuşturulursa, o dönemler içerisinde üretici de kendi kurumuna sahip çıkar diye düşünüyorum. Ama bugünkü mevcut yönetimle bunun olmayacağını, geçmiş dönemlerde olduğu gibi bugün de iddia ediyorum. Bu yönetim ve idari yapıyla FİSKOBİRLİK, üreticisinin karşısında piyasa koşulları üzerinde fındık almaya kalksa da üreticinin itibar edeceğini düşünmüyorum."
    
     -Fındık fiyatları-
    
     Fındık fiyatları hakkında açıklama yapan OTSO Başkanı Servet Şahin de fındık sektöründe yaşanan fiyat kaynaklı olumsuzlukların devam ettiğini savunarak, "Sanayici, tüccar ve hatta iktidar milletvekilleri fındık fiyatlarının düşük olduğunu ve bunun üreticiyi mağdur ettiğini söylemekte. Ancak hiç kimse elle tutulur bir öneri getirmemekte. Piyasada oluşan mevcut fındık fiyatlarının üretici ve üretim bölgelerinde oluşturduğu endişe ve tedirginlik gün geçtikçe artmakta. Fındık sektöründe yaşanan bu belirsizlik bir an önce giderilmeli" ifadelerini kullandı.
     Şahin, fındık piyasasında tam rekabet koşullarının olmadığını öne sürerek, şunları kaydetti:
     "Az sayıda alıcı, çok sayıda satıcının olduğu yarı oligopolist bir pazar bulunduğu ve bu durumda TMO'nun piyasada çekilmesinin yanlış bir politika uygulaması olarak karşımıza çıktığı ortak görüşümüzdür. Fındık üreticileri piyasaya olan borçlarından dolayı ürününü, hasat sonrası hemen elinden çıkarıp borçlarını kapatmak istemekte. Sadece Eylül ile Ekim aylarında üretimin yaklaşık yüzde 40'ı piyasaya arz edilmekte. Bu durum fındık fiyatlarının alıcı piyasasında düşük seviyelerde gerçekleşmesine yol açmakta. Bu noktada Eylül ile Ekim aylarımdaki yoğun arz baskısını absorbe edecek kamu desteğine, yani devlet destekleme alımına ihtiyaç duyulmakta."
    
    
    

Bu haberi 189 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir