Fırınlara sıkı takip -Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bu yıl ekmek üretim ve satış…

  • Yazı boyutu
Fırınlara sıkı takip
  -Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bu yıl ekmek üretim 
  ve satış…

Fırınlara sıkı takip -Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bu yıl ekmek üretim ve satış noktalarında 181 bin 330 denetim gerçekleştirdi -Standartlara uygun üretim yapmayan 7 bin 66 iş yerine idari para cezası verildi, 38 ceza ise savcılığa intikal ettirildi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ekmekte yaptığı hijyen denetimlerini etkin şekilde sürdürüyor.
     Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, 2012'de tuz ve kepek oranları ile hijyen koşulları bakımından ekmek üretim ve satış noktalarına yönelik 181 bin 330 denetim gerçekleştirildi.
     Denetimlerin 27 bin 464'ü ekmek üretim yerlerine, 45 bin 643'ü un ve unlu mamul üretim yerlerine, 108 bin 220'si de gıda satış yerlerinde yapıldı.
     Standartlara uygun üretim yapmadığı belirlenen 7 bin 66 iş yeri hakkında idari para cezası verildi, 38 ceza ise savcılığa intikal ettirildi.
     Bakanlık, Ocak ayında çıkardığı "Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği" ile ekmekte tuz ve kepek oranlarını yeniden düzenlerken fırıncılara da hijyen eğitimi zorunluluğu getirmişti.
    
     -15 bin fırıncıya eğitim-
    
     Öte yandan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Fırıncılar Federasyonu, Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu ve TOBB ile işbirliğine giderek 81 ilde fırıncılara hijyen eğitimi verdi.
     Ekmek teknolojisi, gıda mevzuatı, ekmek üretim dağıtım ve satışındaki hijyen gibi konularda eğitim alan fırıncılara başarılı olmaları halinde kurs sonunda hijyen eğitimi belgesi veriliyor. Temmuz ayından bu yana 15 bin fırıncıya hijyen eğitimi veren Bakanlık, bu kapsamda 50 bin fırıncıya eğitim vermeyi hedefliyor.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir