Fındıkta tahmini rekolte belirleme çalışmaları -ODÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Karadeniz:…

  • Yazı boyutu
Fındıkta tahmini rekolte belirleme çalışmaları
  -ODÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Karadeniz:…

Fındıkta tahmini rekolte belirleme çalışmaları -ODÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Karadeniz: "Fındıkta sağlıklı ve gerçeğe yakın tahmini rekolte çalışması Haziran ayının ikinci yarısında yapılmalı"

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, "Fındıkta sağlıklı ve gerçeğe yakın tahmini rekolte çalışması Haziran ayının ikinci yarısında yapılmalı" dedi.
     Karadeniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kamuoyunda fındık rekoltesiyle ilgili çeşitli iddiaların ortaya atıldığını ancak henüz belirlenmiş bir rekoltenin olmadığını belirtti.
     Sağlıklı rekoltenin Haziran ayı içerisinde belirlendiğini ifade eden Karadeniz, "Şu ana kadar ortaya atılan rekolteler gerçeği yansıtmamakta" diye konuştu.
     Fındıkta rekoltenin üreticiler adına son derece önemli olduğuna dikkati çeken Karadeniz, şunları kaydetti:
     "Fındıkta sağlıklı ve gerçeğe yakın tahmini rekolte çalışması Haziran ayının ikinci yarısında yapılmalı. Ancak çeşide ve rakıma bağlı olarak bu süre birkaç hafta geriye gidebilir. Uyulması gereken kural, Haziran ayı içerisinde meyve dökümü dediğimiz meyvelerdeki sağlıksız olanların ve meyveye dönüşmeyecek olanların dökülmesini beklemektir. Bu dökümden sonra rekolte çalışmasını yaparak en doğru olanı bulabiliriz. Asıl fındık, Aralık ve Mart ayları arasında tozlanan, Mayıs ayında döllenen, tozlanma sırasında hiçbir problem yaşamayan fındıklardır. Rekolte belirlemede göz önünde tutulması gereken bu sağlıklı fındıklar olmalıdır."
    
    
    

Bu haberi 213 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir