Fındıkta alan bazlı desteklerin uzatılması -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Birlik olarak çok…

  • Yazı boyutu
Fındıkta alan bazlı desteklerin uzatılması
  -TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"Birlik olarak çok…

Fındıkta alan bazlı desteklerin uzatılması -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"Birlik olarak çok önemsediğimiz ve uzatılması yönünde girişimlerde bulunduğumuz destekle fındık üreticilerimizin mağduriyetinin giderilmesi sağlandı" -"Alan bazlı desteklerin devamı kadar zamanında verilmesi de büyük önem arz etmektedir"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fındıkta alan bazlı desteklemenin 2014 yılına kadar uzatılması kararının üreticilerin mağduriyetinin giderilmesini sağlandığını bildirdi.
     Bayraktar, yaptığı açıklamada, fındığın üretici açısından olduğu kadar, istihdam ve döviz girdisi dolayısıyla ülke açısından da büyük önemi bulunduğunu belirtti.
     Üreticilerin, topografik yapısı itibarıyla tarıma elverişsiz eğimli arazilere sahip zor coğrafyada fındık üretimi yapması, erozyonu ve olabilecek heyelanları önleyerek toprakların muhafazasında rol oynaması bakımından da önemli olduğuna dikkati çeken Bayraktar, şunları kaydetti:
     "2012/13 üretim döneminde gerek iklim şartlarının uygun gitmesi gerekse üründe 'var yılı' olması dolayısıyla rekolte yükselerek 660 bin tona ulaşmıştır. Buna karşılık, 400 bin fındık üreticisine karşılık çok az sayıda alıcı bulunması nedeniyle serbest piyasa ekonomisi şartları oluşamamaktadır. Bu durum, fiyatların düşmesine ve ürünün yok pahasına elden çıkmasına neden olmaktadır.
     Diğer taraftan, üreticimiz verimli ve kaliteli ürün için fındık üretiminin başlangıcından hasat dönemine kadar geçen devrede mazot, gübre, ilaç gibi gerekli temel girdileri kullanmaktadır. Ülkemizde özellikle mazot, gübre gibi girdilerin fiyatı oldukça yüksektir. Buna fındık toplama işçiliğinin eklenmesi maliyetleri daha da artırmaktadır. Üreticimizin ürününü üretim maliyetlerinin altında satması üreticimizin mağdur olması demektir."
    
     -"Desteklerin zamanında verilmesi önemli"-
    
     Bayraktar, fındık üretim maliyetlerini düşürmek için 3 yıldır uygulanan alan bazlı desteklerin 2011'de sona erdiğini anımsatarak, bu dönemde geçimini fındıktan sağlayan yaklaşık 2 milyon üreticiye toplam 1,8 milyar lira ödeme yapıldığını belirtti.
     Kaliteli fındık üretiminin sürdürülebilirliğinin, maliyetlerin yüksekliği nedeniyle zor durumdaki üreticinin desteklenmesiyle mümkün olabileceğini ifade eden Bayraktar, Birliğin bu konudaki girişimlerinin sonuç verdiğini ve Fındık Üreticilerine Alan Bazlı Gelir Desteği ve Alternatif Ürüne Geçen Üreticilere Telafi Edici Ödeme Yapılmasına Dair Bakanlar Kurulu Kararı'nın bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini kaydetti.
     Bayraktar, fındıkta verilen destek hakkında da bilgi vererek, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "Fındıkta dekar alana 150 TL olarak belirlenen ve 3 yıldır devam eden, fındık üreticilerimizin yaklaşık yüzde 84'ünün faydalandığı Alan Bazlı Desteklerin 2012, 2013, 2014 yıllarını kapsayacak şekilde, sırasıyla 150, 160, 170 lira/dekar olarak devamı kararının çıkması, zor durumda olan üreticimizi sevindirmiş, mağduriyetlerinin giderilmesini sağlamıştır.
     Söz konusu karar aynı zamanda Fındık Alanlarının Tespitine Dair Kararın 1'inci maddesinde belirtilen il ve ilçelerdeki, birinci sınıf, ikinci sınıf ve yüzde 6'dan daha az eğimli üçüncü sınıf tarım arazilerinde ruhsatsız fındık bahçelerini sökerek alternatif ürüne geçen gerçek ve tüzel kişilere, 2012-2014 yılları arasında telafi edici ödemeleri de kapsamaktadır. Buna göre 2013 yılı için başvuranlara, ilk yıl için 300 lira/Da, ikinci yıl için 150 lira/Da ödeme yapılacaktır."
     Bayraktar, fındıktaki desteğin uzatılmasının üreticilerin mağduriyetinin giderilmesini sağlandığını belirterek, ihracattaki pozisyonun korunabilmesi ve dünyada 'kaliteli Türk fındığı' imajının zedelenmemesi için verilen desteklerin devamı kadar, zamanında verilmesinin önemli olduğunu kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 286 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir