Fındık yetiştiricisine alan bazlı gelir desteği -FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar:…

  • Yazı boyutu
Fındık yetiştiricisine alan bazlı gelir desteği
  -FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar:…

Fındık yetiştiricisine alan bazlı gelir desteği -FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Bayraktar: -"Rakamlar alan bazlı destek anlamında iyi ve üreticiye katkısı olacaktır"

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın açıkladığı alan bazlı gelir desteği miktarına ilişkin, "Rakamlar alan bazlı destek anlamında iyi ve üreticiye katkısı olacaktır" dedi.
     Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fındık yetiştiriciliği yapan kişilere yönelik 2012 ürünü için dekar başı 150, 2013'te 160 ve 2014'te de 170 lira olan alan bazlı gelir desteği ödeme kararını değerlendirdi.
     Destek ödemelerinin üretici açıdan iyi bir gelişme olacağını vurgulayan Bayraktar, "Rakamlar alan bazlı destek anlamında iyi ve üreticiye katkısı olacaktır. En azından üreticinin dönemsel sıkıntıları bu desteklerle ortadan kalkacaktır" diye konuştu.
     Bayraktar, destek ödemelerine karşın fındıkta sorunların hala devam ettiğine işaret ederek, şunları söyledi:
     "Ancak 3 yıl önce bu doğrudan destek uygulamasıyla bakanlığın birtakım hedefleri vardı. Fakat 3 yıl bitti ve bir inceleme yapmadan bu süreyi yine 3 yıl uzattılar. Daha önceden belirlenen hedeflerin tutturulup tutturulmadığı belli değil yani. Bu üretici açısından iyidir ancak fındıkla ilgili sorunların çözümü açısından iyi değil.
     Bu sürenin 3 yıl daha uzatılması fındıkla ilgili sorunların kilim altına itilmesi gibi bir şey. Günü birlik önerilerle bu sorunlar çözülemez. 3 yıl sonra yine aynı problemlerle karşı karşıya kalacağı. Bu durum bizi çok endişelendiriyor."
     Bayraktar, fındıktaki en büyük sorunun fiyat dengesizliği olduğunu ve bu sorunun mutlak suretle çözülmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 204 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir