Fındık üreticisinin "alan bazlı gelir desteği" beklentisi -Ordu Ziraat Odası Başkanı Avcı:…

  • Yazı boyutu
Fındık üreticisinin "alan bazlı gelir desteği" beklentisi
  -Ordu Ziraat Odası Başkanı Avcı:…

Fındık üreticisinin "alan bazlı gelir desteği" beklentisi -Ordu Ziraat Odası Başkanı Avcı: "Türkiye'de fındıktan geçimini sağlayan 1 milyon ailenin gözü, kulağı alan bazlı gelir desteği uygulamasının devam etmesi kararında"

Ordu Ziraat Odası Başkanı Necat Avcı, "Türkiye'de fındıktan geçimini sağlayan 1 milyon ailenin gözü, kulağı alan bazlı gelir desteği uygulamasının devam etmesi kararında" dedi.
     Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, odalarına gelen üreticilerin büyük çoğunluğunun artık fındık fiyatıyla ilgilenmediğini söyledi.
     Üreticilerin gözünün, kulağının fındıkta 3 yıldır uygulanan ve bu yıl sona eren alan bazlı gelir desteği ödemelerinin devam etmesi yönünde Bakanlar Kurulu'ndan çıkabilecek kararda olduğunu ifade eden Avcı, şöyle konuştu:
     "Büyük bir çoğunluğun derdi, alan bazlı gelir desteği uygulamasının devam edip etmeyeceği yönünde. Açıkçası bu da bizi biraz endişelendiriyor. Sanki üretici, üretmek yerine kendisini gelecek desteğe endekslemiş. Çünkü daha bugüne kadar bir üretici fındık fiyatlarını sormadı. Sorulan tek soru destek ödemesinin ne zaman başlayacağı. Ama açıkçası biz de destek ödemelerinin ne zaman başlayacağıyla ilgili bir şey bilmiyoruz."
    
     -"Bir milyon aileyi ilgilendiriyor"-
    
     "Türkiye'de fındıktan geçimini sağlayan 1 milyon ailenin gözü, kulağı alan bazlı gelir desteği uygulamasının devam etmesi kararında" diyen Avcı, "Çıkacak karar, özellikle Karadeniz Bölgesi'nin tamamını ilgilendiriyor. Üreticiler destek kararı çıkacak mı, çıkmayacak mı diye tedirginlik yaşıyor. Eğer çıkarsa ekonomiye büyük bir katkı olacak. Sadece Ordu'ya girecek para yaklaşık 240 milyon lira" diye konuştu.
     Necat Avcı, fındık üreticisinin destekten yararlanmak için hazırlıklarını son güne bırakmaması uyarısında bulunarak, şunları kaydetti:
     "Bakanlar Kurulu kararı bakarsınız bir gecede çıkar. Onun için özellikle üreticilerimizin Çiftçi Kayıt Sistemi'ne kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor. Kayıt yaptırmayan üreticiler destekten faydalanamayacak. Eğer son güne bırakırlarsa da işlemlerini yaptırmakta güçlük çekebilirler."
    
    
    

Bu haberi 430 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir