Fındık üreticisine "sulama" uyarısı

  • Yazı boyutu
Fındık üreticisine "sulama" uyarısı

ODÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Karadeniz:"Yağışlar olmadığı için üreticilerimize fındık bahçelerini sulamalarını tavsiye ediyoruz"

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, "Yağışlar olmadığı için üreticilerimize fındık bahçelerini sulamalarını tavsiye ediyoruz" dedi.
     Karadeniz, gazetecilere yaptığı açıklamada, son haftalarda hava sıcaklığının yüksek seyrettiğini ve fındığın bundan olumsuz etkilendiğini söyledi.
     Karadeniz Bölgesi'nde sıcaklığın mevsim normallerinin üzerinde seyrettiğini vurgulayan Karadeniz, şöyle devam etti:
     "Fındığın sert kabuğu bugünlerde tamamlandı. Topraktaki kıştan depolanmış su, sert kabuğun büyümesine harcandı. Fındık, içini doldurma dönemine girdi. Yağışlar olmadığı için üreticilerimize fındık bahçelerini sulamalarını tavsiye ediyoruz. Üreticilerimizin bahçe zeminini ıslak tutmaları gerekmekte. Eğer bu uygulama yapılmazsa, fındığın randımanı düşecek gibi gözüküyor. Özellikle buruşuk fındık olma ihtimali çok yüksek. Hararetli dönemde fındık, istenilen kalitede harmana gelemeyebilir endişesi var."
     Fındık üreticilerinin, güney yönündeki bahçelerindeki yabancı ot temizliğini hasada kadar beklemeleri gerektiğini vurgulayan Karadeniz, "Çünkü fındık yeterli suyu alamayınca dökülecektir. Bu aşamada fındıktaki suyu toprak geri çekiyor. Yanma olarak tabir ettiğimiz olay da bu aşamada gerçekleşiyor. Bu anlamda üreticilerimizin çok dikkatli olmaları gerekiyor" diye konuştu.
     Prof. Dr. Karadeniz, yağmurların tekrar başlamasını temenni ettiğini ve böylelikle fındığın istediği suyu topraktan alabileceğini kaydetti.
    
    
    


Bu haberi 310 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir