Fındık üreticilerine yönelik alan bazlı desteğin devam etmesi -Ulusal Fındık Konseyi ve Ordu…

  • Yazı boyutu
Fındık üreticilerine yönelik alan bazlı desteğin devam etmesi 
  -Ulusal Fındık Konseyi ve Ordu…

Fındık üreticilerine yönelik alan bazlı desteğin devam etmesi -Ulusal Fındık Konseyi ve Ordu Ticaret Borsası Başkanı Gürsoy: -"Fındık üreticilerine yönelik alan bazlı desteğin devam etmesi üreticilerimize güç verecek, bölgemize ise ekonomik katkı sağlayacaktır"

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) ve Ordu Ticaret Borsası (OTB) Başkanı Necdet Gürsoy, "Fındık üreticilerine yönelik alan bazlı desteğin devam etmesi, üreticilerimize güç verecek, bölgemize ise ekonomik katkı sağlayacaktır" dedi.
     Gürsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fındık yetiştiricisine yönelik alan bazlı gelir desteğinin 3 yıl daha devam edeceğini ve ödeme miktarlarının ise belirlendiğini anımsattı.
     Ödemelerde kademeli olarak bir artışın olacağını ifade eden Gürsoy, "Buna göre Fındık Alanlarının Tespitine Dair Karar gereği ruhsat verilen sahalarda fındık yetiştiriciliği yapan fındık üretici belgesine sahip, kamu kurum ve kuruluşları hariç gerçek ve tüzel kişilere 2012 yılı ürünü için dekar başına 150 lira, 2013 yılı ürünü için dekar başına 160 lira ve 2014 yılı ürünü için dekar başına 170 lira alan bazlı gelir desteği ödemesi yapılacak" diye konuştu.
     Alınan bu kararların başta fındık üreticisini çok memnun ettiğini vurgulayan Gürsoy, şunları kaydetti:
     "Fındık üreticilerine yönelik alan bazlı destek ödemesi geçtiğimiz yıllarda başlamış ve üreticilerimize dekar başı 1 50 lira verilmişti. Ancak bu ödeme 3 yıl yapıldıktan sonra yeniden başlayıp başlamaması üreticilerimiz tarafından merak konusu olmuştu. Bu süre zarfında bizler de yetkililerle görüşmüş ve dosyalar hazırlayarak bu sürecin uzatılması için çaba vermiştik. Bugün gelinen süreçte bu çabamızın üreticiler adına sonuç verdiğini görüyoruz. Üreticilerimiz kendileri için son derece önemli bu ödemenin devam etmesinden dolayı çok memnundur. Bilinmelidir ki fındık üreticilerine yönelik alan bazlı desteğin devam etmesi üreticilerimize güç verecek, bölgemize ise ekonomik katkı sağlayacaktır. Bu konuda emeği geçen herkese üreticilerimiz adına teşekkür ederiz."
     Gürsoy, fındıkta fiyat istikrarının sağlanması gerektiğini belirterek, bunun için şimdiden 2013 yılı fındığının stratejisinin belirlenmesini istedi.
    
    
    

Bu haberi 336 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir