Fındık üreticilerine don uyarısı -Giresun Ziraat Odası Başkanı Keskin: -"Kar yağışı ve ardından…

  • Yazı boyutu
Fındık üreticilerine don uyarısı
  -Giresun Ziraat Odası Başkanı Keskin:
  -"Kar yağışı ve ardından…

Fındık üreticilerine don uyarısı -Giresun Ziraat Odası Başkanı Keskin: -"Kar yağışı ve ardından yaşanabilecek don olayı fındıkta rekolte kaybına neden olabilir" -"Don olayında oluşabilecek zarar lastik, saman ve fındık kabuğu yakarak dumanlama sistemiyle en aza indirebilirler"

Giresun Ziraat Odası Başkanı Musa Keskin, "Kar yağışı ve ardından yaşanabilecek don olayı fındıkta rekolte kaybına neden olabilir" dedi.
     Keskin, 250-500 rakımda bulunan merkeze bağlı Yukarı Alınlı köyündeki bir fındık bahçesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, kar yağışının orta ve yüksek kesimlerde etkili olduğunu belirtti.
     Fındık bahçelerinde bazı dalların buz tuttuğunu ve zarar gördüğünü vurgulayan Keskin, "Dün akşam saatlerinde etkili olan kar yağışı orta ve yüksek kesimlerde etkisini sürdürüyor. Yörede orta ve yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışından kaynaklı yaşanabilecek don olayının fındığı olumsuz etkileyeceğini tahmin ediyoruz. Bu durum da fındıkta rekolte kaybına yol açabilir" dedi.
     Keskin, 2004 yılının Nisan ayında yaşanan don olayı nedeniyle fındığın zarar gördüğünü anımsatarak, şunları kaydetti:
     "Bugün Mart ayının 18'i, 7-8 santimetre kar var. Çiftçilere zaman zaman sigortalarınızı yaptırın çağrısında bulunmuştuk. Fındık bu yıl don olayı nedeniyle inşallah zarar görmez ve 2004 yılındaki durumun aynısını yaşamayız. Don olayında oluşabilecek zarar lastik, saman ve fındık kabuğu yakarak dumanlama sistemiyle en aza indirebilirler. Henüz bahçelerde sayım yapılmadı ancak bu yıl 650 bin ton gibi bir rekolte tahmin ediliyor. Don olayı gerçekleşirse bu rakam nerelere düşer bilemeyiz."
    
    
    

Bu haberi 339 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir