Fındık üreticilerinden "çikolata vadisi" önerisi -Sakarya Ziraat Odası Başkanı Şenoğlu:…

  • Yazı boyutu
Fındık üreticilerinden "çikolata vadisi" önerisi
  -Sakarya Ziraat Odası Başkanı Şenoğlu:…

Fındık üreticilerinden "çikolata vadisi" önerisi -Sakarya Ziraat Odası Başkanı Şenoğlu: -"Bölgemizde üretilen fındık, çikolata üretiminde kullanılıyor, bölgemizin 'çikolata vadisi' ilan edilmesi gerekir"

Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, Düzce ve Sakarya'da üretilen fındığın çikolata üretiminde kullanıldığını belirterek, bölgenin "çikolata vadisi" ilan edilmesi gerektiğini söyledi.
     Şenoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin fındık üretiminde dünyanın en önemli ülkesi olduğunu ancak bunu yeterince değerlendiremediğini anlattı.
     Rekoltenin, geçen seneye göre daha fazla olduğuna işaret eden Şenoğlu, "Kış aylarının yağışlı geçmesi sayesinde rekolte yükseldi. Geçen seneye göre daha fazla ürünümüz var. Bu da bizleri sevindiriyor. Rekolte yüksek olmasına rağmen fiyatlardaki düşüş çiftçileri olumsuz yönde etkiliyor" dedi.
     Türkiye'nin sahip olduğu fındık potansiyelini iyi kullanması gerektiğini vurgulayan Şenoğlu, "Dünyanın en önemli üreticisiyiz fakat değerlendiremiyoruz. Bölgemizde üretilen fındık, çikolata üretiminde kullanılıyor, bölgemizin çikolata vadisi ilan edilmesi gerekiyor" diye konuştu.
     Bölgede çok sayıda fındık üreticisi bulunduğunu anlatan Şenoğlu, "Burada üretilen fındık, Almanya'ya ihraç ediliyor. Oradan da çikolata içinde ülkemize tekrar satılıyor. Bu çikolatayı bizim üretmemiz gerekir. Bu şekilde fındığımızı değerlendirebiliriz. Bunun için devletin teşvik etmesi lazım" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir