Fındık toplama makinesi -İtalya'da üretilen fındık toplama makinesi Ordu'ya getirilerek bir…

  • Yazı boyutu
Fındık toplama makinesi
  -İtalya'da üretilen fındık toplama makinesi Ordu'ya getirilerek 
  bir…

Fındık toplama makinesi -İtalya'da üretilen fındık toplama makinesi Ordu'ya getirilerek bir üreticinin bahçesinde deneme amaçlı olarak kullanıldı -İtalyan firma yetkilisi Bellachiomer: -"Türkiye'deki mevcut bahçelerde makinenin çalışmasının imkansız"

İtalya'da üretilen fındık toplama makinesi Ordu'ya getirilerek, bir üreticinin bahçesinde deneme amaçlı olarak kullanıldı
     Firma yetkilileri tarafından İtalya'dan Ordu'ya getirilen fındık toplama makinesi, Delikkaya köyünde bir üreticiye ait bahçeye götürüldü.
     Burada fındık toplama işleminde kullanılan makine ile ilgili bilgi veren Ordu Ziraat Odası Başkanı Necat Avcı, makineyi ilk kez geçtiğimiz yıl İtalya'ya yaptıkları ziyaret sırasında gördüklerini anlattı.
     Ziyaret sırasında firma yetkililerinden, makinenin Ordu'ya getirilerek denenmesi konusunda ricada bulunduklarını kaydeden Avcı şöyle konuştu:
     " Kendileri bizi kırmadı üç tane fındık toplama makinesini Ordu'ya getirdiler. Ancak bizim firma yetkililerinden edindiğimiz bilgiye göre İtalya'da bu sisteme 50 yıl önce geçilmiş. Buna rağmen bugün hala bazı bahçelerde kullanamadıklarını ifade ediyor. Her zaman söylediğimiz gibi arazi toplulaştırılması lazım ve bu yapılırken devletin desteği olması gerekir. Aksi takdirde bizim üreticilerimiz 3-5 dönüm arazide bu dönüşümü sağlayamaz. Bunlar olmadığı sürece de bu makinenin bahçelerimiz de kullanılması olanaksız"
    
     -" Burada çalışması imkansız"
    
     İtalya'dan Ordu'ya gelen firma yetkilisi, Renzo Bellachiomer ise Türkiye'deki mevcut bahçelerde makinenin çalışmasının imkansız olduğunu dile getirdi.
     Kendilerinin bu sisteme 50 yıl önce geçtiklerini vurgulayan, Bellachiomer, " Önce burada ki bazı fındık ağaçlarını sökmemiz gerekecek. Böylelikle ocakların arasını daha açık hale getirmeliyiz. Ondan sonra ancak traktör bahçeye girebilsin" diye konuştu.
     Bellachiomer ayrıca makinenin İtalya'da günde ton 5 fındık toplayabildiğini de sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 371 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir