Fındık işçilerinin "yevmiye talebi" -İşçilerin isteklerini iletmek amacıyla Adana'dan Düzce'ye…

  • Yazı boyutu
Fındık işçilerinin "yevmiye talebi" 
  -İşçilerin isteklerini iletmek amacıyla Adana'dan Düzce'ye…

Fındık işçilerinin "yevmiye talebi" -İşçilerin isteklerini iletmek amacıyla Adana'dan Düzce'ye gelen temsilci, talepleri içeren dilekçeyi Akçakoca Kaymakamlığı'na teslim etti -Temsilci Çaka: -"Fındık işçilerinin bu seneki yevmiye talebi 38 liradır"

Fındık işçilerinin isteklerini iletmek amacıyla Adana'dan Düzce'ye gelen temsilci, talepleri içeren dilekçeyi Akçakoca Kaymakamlığı'na teslim etti.
     Adana'daki fındık işçilerini temsil eden Abdullah Çaka, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Akçakoca'daki işçilerin genellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan geldiğini belirterek, fındık işçileri için iş ayarlamaya, üreticilerle yevmiye konusunda görüşmeye geldiğini söyledi.
     Çaka, işçilerin bazı talepleri olduğunu, talepleri ilgili kurumlara ileteceğini ifade ederek, "Bu sene işçiler geliş için yol parası istiyorlar. Fındığın 3 lira veya 10 lira olması işçiyi ilgilendirmiyor. Günlük 35 lira yevmiye ve 3 lira yol parası olmak üzere işçilere 38 lira verilmesi gerekiyor. İşçi, belirlenen saatler arasında çalışıyorsa hakkını almalıdır. Bu fiyattan aşağı olduğunda işçi gelmez. Gelmediğinde karaborsa ortaya çıkar, üretici zarar eder. Zarar etmemesi için bir fiyat açıklanması gerekir" dedi.
     İşçilerin yol parası konusunda bazı sıkıntılar yaşadığına dikkati çeken Çaka, "Adana-Ceyhan bölgesinde işçiler çapa ve karpuz hasadıyla uğraşıyor. Çalışana iş var. 5 Ağustos günü inşallah fındık toplamaya gelecekler. Adana'da işçi ücretleri ve çalışma saatleri buradan çok farklı. Adana ile Akçakoca'nın işçi ücretleri aynı olduğu için işçi de kalkıp Akçakoca'ya gelmiyor. Bunun için her sene Akçakoca'ya fındık toplamak için gelen işçi sayısında azalma yaşanıyor" diye konuştu.
     Çaka, açıklamasının ardından işçilerin taleplerinin yer aldığı dilekçeyi Akçakoca Kaymakamı Mehmet Ünal'a teslim etti.
    
    
    

Bu haberi 308 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir