Fındık ihracatındaki artış -Giresun Ziraat Odası Başkanı Akbaşlı: -"Bu yılki fındık ihracatının…

  • Yazı boyutu
Fındık ihracatındaki artış
  -Giresun Ziraat Odası Başkanı Akbaşlı:
  -"Bu yılki fındık ihracatının…

Fındık ihracatındaki artış -Giresun Ziraat Odası Başkanı Akbaşlı: -"Bu yılki fındık ihracatının 25. haftasında, son iki yılın aynı haftasındaki ihracattan yüzde 73 daha fazla ihraç gerçekleştiği görülmekte"

Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, bu yılki fındık ihracatının 25. haftasında, son iki yılın aynı haftasındaki ihracattan yüzde 73 daha fazla ihraç gerçekleştiğinin görüldüğünü bildirdi.
     Akbaşlı, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde basın yayın organlarında, Avrupalı fındık alıcılarının fındık almadığı, Avrupa'da fındığa talep olmadığı, fiyatların bu sebeple düştüğü yönünde açıklamaların yer aldığını, bunu hayretle karşıladıklarını belirtti.
     Fındık ihracatının, bu açıklamalardaki durumda olmadığını, 'dolu dizgin' ilerlediğini vurgulayan Akbaşlı, "Fındık ihracatında 25. haftada, 2010 yılında 2 bin 678 ton, 2011 yılında 2 bin 994 ton ve 2012 yılında 3 bin 863 ton iç fındık ihracatı gerçekleşmiştir. Bu yılki fındık ihracatının 25. haftasında, son iki yılın aynı haftasındaki ihracattan yüzde 73 daha fazla ihraç gerçekleştiği görülmekte" ifadesini kullandı.
     Akbaşlı, rakamların olduğu yerde varsayımların olamayacağına değinerek, şunları kaydetti:
     "Her şey tüm çıplaklığı ile ortada. Türkiye, fındık ihracatında hız kaybeden bir ülke değil. Rekoltesine göre mahsulünü satabilen, dünyanın fındığına ilgi gösterdiği bir ülke. Birbirimizi kandırmanın ne ülkemize ne çiftimize ne de sanayicimize bir hayrı olur. Bir araya gelip hep birlikte Avrupa ve dünyaya ucuz fındık vermemeliyiz. Değeri neyse o olsun ama ucuz olmasın."
    
    
    

Bu haberi 199 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir