Fındık ihracatı arttı -KİB Koordinatör Başkanı Gürsoy: -"Fındığımız miktar bazında geçen…

  • Yazı boyutu
Fındık ihracatı arttı
  -KİB Koordinatör Başkanı Gürsoy:
  -"Fındığımız miktar bazında geçen…

Fındık ihracatı arttı -KİB Koordinatör Başkanı Gürsoy: -"Fındığımız miktar bazında geçen senenin 1 Eylül-28 Kasım dönemine göre yüzde 30 civarında daha fazla ihraç edilmiş durumda"

Karadeniz İhracatçı Birlikleri (KİB) Koordinatör Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, "Fındığımız miktar bazında geçen senenin 1 Eylül-28 Kasım dönemine göre yüzde 30 civarında daha fazla ihraç edilmiş durumda" dedi.
     Gürsoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin geçen yıl ile bu yıl 1 Eylül-28 Kasım arasındaki periyotta fındık ihracatında artış yaşandığını belirtti.
     Fındık ihracatında, özellikle promosyon yapılan ülkelerde artış görüldüğünü anlatan Gürsoy, şöyle devam etti:
     "Fındığımız miktar bazında geçen senenin 1 Eylül-28 Kasım dönemine göre yüzde 30 civarında daha fazla ihraç edilmiş durumda. Bu artış Türk fındığının ucuz olması, yapılan tanıtım çalışmaları ile tanınmışlığın artmasıyla sağlanmaktadır. Dolayısıyla sanayide daha fazla Türk fındığı kullanılıyor. Çin'de çikolata firmaları imalat yapmaya başladı. Bu firmalar da fındığı bildikleri için fındık ithalatına başladı. Dolayısıyla Çin'deki fındık ithalatı artıyor. İhracat rakamlarına bakıldığında özellikle promosyon faaliyetlerinin yapıldığı Çin'de büyük bir artış var. Amerika'ya ihracatta da geçen seneden çok daha fazla artış gözleniyor. "
    
     -"İhracat konusunda tercih edilen ülkeyiz"-
    
     Türkiye'nin fındık ihracatı konusunda rekabet içerisinde olduğu ülkeler bulunduğunu anlatan Gürsoy, "Bizden sonra fındıkta en büyük üretici İtalya. Bunun dışında Azerbaycan ve Gürcistan var. Fındık ihracatımızın artmasının nedenlerinden birisi de diğer ülkelerin rekoltelerinin bu yıl düşük olması. Bu yıl bizim Akçakoca bölgesinde de kalite çok iyi. Bu sene ihracat konusunda tercih edilen ülkeyiz" diye konuştu.
     1 Eylül-28 Kasım arasında fındık ihracatı yapılan bazı ülkeler, satılan fındık miktarı ve geçen yıla oranla sağlanan artış ise şöyle:
    
     Ülke Miktar (ton) Artış (%)
     -------- -------------- ---------
     Amerika 2.602 148
     Japonya 188 136
     Çin 897 120
    
    
    

Bu haberi 378 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir