"Fındık fiyatları yükselecek" -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"İtalya gibi bazı ülkeler…

  • Yazı boyutu
"Fındık fiyatları yükselecek"
  -TZOB Genel Başkanı Bayraktar:
  -"İtalya gibi bazı ülkeler…

"Fındık fiyatları yükselecek" -TZOB Genel Başkanı Bayraktar: -"İtalya gibi bazı ülkeler kuraklıktan etkilendi, onların fındık rekolteleri yeterli değil" -"Bu sene fındık fiyatları dünya piyasalarında yükselecek" -"Üreticimiz, fındığını pazara indirirken çok dikkatli olmalı, emanete bırakmamalı"

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, İtalya gibi bazı ülkelerin kuraklıktan etkilendiğini belirterek, dünya piyasalarında fındık fiyatının yükseleceğini söyledi.
     Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sakarya Müdürlüğü görevine atanan Nurten Canbasoğlu'nu ziyaret eden Bayraktar, gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıllara göre düşük seyreden fiyatların yükselişe geçeceğini anlattı.
     Fındıkta "alan bazlı" desteklemelerin bu yıl da devam edeceğini ifade eden Bayraktar, "En az 150 lira olarak alan bazlı destekler devam edecek. Bu, üreticilerimiz için fevkalade önemli bir gelişme" dedi.
     Bayraktar, fındık sektöründe FİSKOBİRLİK gibi fiyat istikrarı açısından düzenleyici bir kuruma ihtiyaç duyulduğuna dikkati çekerek, bu yönde çalışacaklarını ifade etti.
     Fındık fiyatlarının rekolteye bağlı olarak düştüğüne işaret eden Bayraktar, alan bazlı desteklemelerin bu dönemde daha çok önem kazandığını bildirdi.
     Karadeniz'de en önemli ekonomik unsurun fındık olduğunu vurgulayan Bayraktar, şöyle devam etti:
     "Özellikle Karadeniz'de fındık para etmezse ekonomi çöker, bu kadar basit. Fındık para ediyorsa ekonomi de canlanır çünkü fındığın dışında başka bir ekonomik alternatif olmadığı gibi özellikle Doğu Karadeniz'de tarım dışı istihdamı da yaratmak mümkün olmadı. Sanayi sektörü henüz gelişmedi. Dolayısıyla bu bölgelerimizde en önemli ekonomik faaliyet fındıktır."
    
     -"Fiyatlar yükselecek"-
    
     Dünya genelindeki kuraklığın tarım ürünleri dışında fındık gibi ürünleri de etkilediğini vurgulayan Bayraktar, geçen yıl rekoltenin düşüklüğüne rağmen 192 bin ton fındık ihraç edildiğini, ülkeye 1,6 milyar dolar döviz kazandırıldığını hatırlattı.
     "Bu sene fındık fiyatları dünya piyasalarında yükselecek" diyen Bayraktar, "İtalya gibi bazı ülkeler kuraklıktan etkilendi. Onların fındık rekolteleri yeterli değil. Dolayısıyla fındık para edecek. Üreticilerimize fındığın para edeceğini söylüyoruz. Üreticimiz, fındığını pazara indirirken çok dikkatli olmalı, emanete bırakmamalı fındığını çünkü fiyatlar yükselecek" ifadelerini kullandı.
     Türkiye'ye nazaran, dünya genelindeki fındık rekoltesinin yüksek olmadığına dikkati çeken Bayraktar, "Geçen sene 200 bin ton fındık satmışız, 1,6 milyar dolar döviz getirmişiz. Bu sene de bu parayı kazanmışız ama burada üreticinin ucuza mal kaptırmaması önemli çünkü fındığı alıp bekleten pahalıysa satacak. Bu manada üreticilerimizi yönlendirmemiz lazım" şeklinde konuştu.
    
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir