Fındık fiyatının 3,5 liraya düşmesi

  • Yazı boyutu
Fındık fiyatının 3,5 liraya düşmesi

Ordu Ziraat Odası Başkanı Avcı: "Üreticilerimiz 3,5 liraya fındık satacağına, götürsün o fındığı yaksın daha iyi"

Ordu Ziraat Odası Başkanı Necat Avcı, fındık fiyatlarının 3,5 liraya düştüğünü anımsatarak, "Üreticilerimiz 3,5 liraya fındık satacağına, götürsün o fındığı yaksın daha iyi" dedi.
     Avcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fındık fiyatının dün itibarıyla 3,5 liraya kadar gerilediğini söyledi.
     Bu durumu 'hoş geldin serbest piyasa ekonomisi' olarak nitelendirdiklerini ifade eden Avcı, şöyle konuştu:
     "Biz üç yıldır serbest piyasa ekonomisinin faydalı bir uygulama olmadığını ve fındık üreticisinin bundan zarar göreceğini söyledik durduk. Bugün geldiğimiz noktada, fındıkta müdahaleci bir kurum olmadığından fiyatlar 3,5 liraya kadar geriledi. Şimdi en başından beri serbest piyasa ekonomisini savunanlar nasıl bir cevap verecekler merak ediyoruz. Üretici açısından ise üç yıl sonra 'hoş geldin serbest piyasa ekonomisi' diyebiliriz. Acı ama maalesef gerçek bu"
    
     -"Avuçlarını yalasınlar"-
    
     Avcı, oluşan fiyat karşısında üreticilerin yapmaları gereken tek bir şey kaldığını savunarak, "Her zaman böyle durumlarda üreticilerimize ellerinden geldiği kadar ürünlerini satmamaları tavsiyesinde bulunuyoruz. Çünkü üreticilerimiz 3,5 liraya fındık satacağına, götürsün o fındığı yaksın daha iyi. Üreticiye ihanet edenler de avuçlarını yalasınlar" diye konuştu.
    
     -"İşçi sıkıntımız sürüyor"-
    
     Fındık fiyatlarının yanı sıra, işçi bulma yönünden de sıkıntılarının devam ettiğini vurgulayan Avcı, şunları kaydetti:
     "16 yaş sınırı bizi zor durumda bıraktı. Ürünün az olması ve fiyatların da düşmesi bir yana ayrıca işçi bulma sıkıntısıyla da karşı karşıyayız. Yetkili kurumlar Gürcistan'dan gelen işçilerin çalışmasına izin vermiyor. Zaten gelenleri de bir şekilde bulup sınır dışı ediyorlar. Diğer işçilerin ise günlük 60 lira çalışma ücreti istiyor. Gerçek anlamda zor durumdayız."
    
    
    


Bu haberi 209 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir