Fındığı beton üzerinde kurutun önerisi -ODÜ, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Karadeniz:…

  • Yazı boyutu
Fındığı beton üzerinde kurutun önerisi
  -ODÜ, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Karadeniz:…

Fındığı beton üzerinde kurutun önerisi -ODÜ, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Karadeniz: "Üreticilerimizin fındıklarını beton üzerinde kurutmalarını öneriyorum"

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, "Üreticilerimizin fındıklarını beton üzerinde kurutmalarını öneriyorum" dedi.
     Karadeniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede fındık hasat sezonunun sürdüğünü ancak bazı üreticilerin ürünlerini erken toplayarak kurutmaya başladığını söyledi.
     Üreticilerin fındığı kurutma hususunda bazı eksiklerinin olduğuna dikkati çeken Karadeniz, "Bölge halkı çoğunlukla fındıklarını çimenli yada topraklı harman üzerinde kurutmaya çalışıyor, bu doğru bilinen bir yanlıştır" diye konuştu.
     Fındığın en sağlıklı şekilde beton zemin üzerinde kuruduğunu vurgulayan Karadeniz, şunları kaydetti:
     "Üreticilerimizin fındıklarını beton üzerinde kurutmalarını öneriyorum. Çünkü beton üzerine serilmiş fındık en fazla 3 gün içerisinde suyunu çeker ve kurur. Ancak başka şartlarda kurutulmaya çalışılan fındıkta nem oranları yüksek olur. Bu nedenle üreticilerimiz beton üzerinde ürünlerini kurutmaya çalışmalıdır. Beton hem dalından toplanan çotanağı kurutmada hem de patoza verildikten sonraki aşamada tercih edilmelidir. Böylelikle ürün daha sağlıklı şartlarda kurutulmuş olur. Üreticilerimiz fındıklarını pazara indirdiklerinde bir sorun yaşamak istemiyorsa beton zemini kullanmalıdır."
     Beton harmanı imkanı olmayan üreticilerin ise ürünlerini çimen yada toprak ile direk temas sağlamamasına dikkat etmesi gerektiğini de belirten Karadeniz, "Üreticilerimiz mutlaka serdiği fındığın altına tente türü malzemeleri sermelidir. Böylelikle fındığın toprak ya da çimenle teması kesilmektedir. Üreticilerimiz bu konuda da hassas ve dikkatli davranmalıdır" dedi.
     Karadeniz, fındığı naylon çuvallarda değil jüt çuvallarda depolanmasının daha doğru olacağını da sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 205 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir