Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan: -"12 ay birikimli enerji dengesi, enerji fiyatlarındaki…

  • Yazı boyutu
Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan:
  -"12 ay birikimli enerji dengesi, enerji fiyatlarındaki…

Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan: -"12 ay birikimli enerji dengesi, enerji fiyatlarındaki düşüşün etkisini yansıtarak Eylül 2009'dan bu yana ilk kez gerileme kaydetti"

Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan, "12 ay birikimli enerji dengesi, enerji fiyatlarındaki düşüşün etkisini yansıtarak Eylül 2009'dan bu yana ilk kez gerileme kaydetti ve hazirandaki 51,4 milyar dolar seviyesinden 51 milyar dolara geldi" dedi.
     Dış ticaret verilerini AA'ya değerlendiren Karaaslan, "Dış ticaret dengesindeki daralma devam ediyor. Aylık dış ticaret açığı temmuz ayında 7,9 milyar dolar oldu. Bu rakam, gerek 7,7 milyar dolar seviyesindeki piyasa beklentisinin gerekse bizim 6,8 milyar dolar seviyesindeki tahminimizin üzerinde kalırken aylık açık da - ocaktan bu yana en yavaş düşüş olan - yüzde 14,3'lük yıllık gerilemeye işaret etti. 12 ay birikimli enerji dengesi, enerji fiyatlarındaki düşüşün etkisini yansıtarak Eylül 2009'dan bu yana ilk kez gerileme kaydetti ve hazirandaki 51,4 milyar dolar seviyesinden 51 milyar dolara geldi. İç talepteki zayıflamanın bir başka işareti olarak, 12 ay birikimli enerji dışı denge ise gerilemeye dokuzuncu ayında da devam ederek 43,2 milyar dolardan 42,3 milyar dolara geldi" ifadelerini kullandı.
     Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre, dış ticaret açığının geçen aya göre yüzde 2,8 oranında daralarak 6,8 milyar dolar olduğunu belirten Karaaslan, şunları kaydetti:
     "Daha az volatil olan 3 aylık ortalamaya baktığımızda ise dış ticaret açığının neredeyse aynı kalarak 7,1 milyar dolar olduğunu görüyoruz. Gerek sermaye gerekse tüketim malları ithalatı sırasıyla yüzde 9,2 ve yüzde 10,1 yıllık gerileme kaydetti. Öte yandan ara malı ithalatı ise yüzde 1,4 büyüyerek son üç ayın en düşük artışını kaydetti. Önümüzdeki dönemde, olumlu baz etkisinin desteğiyle, birikimli dış ticaret açığının yılın son çeyreğine kadar iyileşmeye devam etmesini bekliyoruz. Dış dengeye ilişkin tahminlerimizi koruyor ve 2011 sonunda yüzde 10 olan cari açık/GSYH oranının 2012 sonunda yüzde 7,4'e gerileyeceğini düşünüyoruz.
     Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından yayımlanan öncü ihracat verilerinin altın ihracatını içermemesi ve son aylarda İran'a yapılan altın ihracatının yüksek olması nedeniyle TÜİK tarafından açıklanan ihracat rakamları, TİM rakamlarından önemli ölçüde farklılık gösteriyor. Ayrıca, mali tatil nedeniyle, tahminimiz için önemli bir açıklayıcı değişken olan ithalat vergisinin temmuz ayı değerinin açıklanmamış olması da ithalat tahminimizdeki sapmayı açıklıyor. Verinin ayrıntılarına baktığımızda, ihracat rakamının TİM tarafından açıklanan değerin 2 milyar dolar üzerinde, 12,9 milyar olduğunu görüyoruz ki söz konusu fark, iki veri arasında yılın başından bu yana kaydedilen en yüksek sapma. Öte yandan, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,5 oranında daralan ithalat ise 20,8 milyar dolar oldu."
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir