Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan: -"Mayıs ayı dış ticaret açığı beklentilerden daha yüksek"…

  • Yazı boyutu
Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan:
  -"Mayıs ayı dış ticaret açığı beklentilerden daha yüksek"…

Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan: -"Mayıs ayı dış ticaret açığı beklentilerden daha yüksek" -"Enerji dışı denge 46,7 milyar dolara gerileyerek Mart 2011'den bu yana en düşük seviyesinde"

Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan, beklentilerden dah yüksek bir mayıs ayı dış ticaret açığı gerçekleştiğini, beklentinin 8 milyar dolar seviyelerinde olduğunu, fakat 8,6 milyar dolarlık bir aylık açığın oluştuğunu söyledi.
     TÜİK tarafından açıklanan mayıs ayı dış ticaret istatistiklerine ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Finansbank Ekonomisti Başak Karaaslan, mayıs ayı dış ticaret açığının beklentilerden daha yüksek geldiğini belirterek şunları kaydetti:
     "8,6 milyar dolarlık bir aylık açık var. Ama baktığımızda 12 aylık birikimli dış ticaret açığının 99 milyar dolar seviyesinden 97,6 milyar dolar seviyesine gerilediğini görüyoruz. Bu merkez bankasının çizdiği tablo ile uyumlu. Enerji tarafına baktığımızda enerji dengesi 50,7 milyar dolar ile yüksek seviyeye ulaştı. Ama enerji dışı denge 46,7 milyar dolara gerilemiş durumda. Bu rakam Mart 2011'den bu yana en düşük seviyesinde. Bir anlamda iç talepteki daralmayı doğruluyor. İç talepteki daralma ile beraber enerji dışı dengenin 2011 son çeyreğinden bu yana daraldığını görüyoruz. Bunu teyit eden bir diğer veri de sermaye ve tüketim malları ithalatındaki yıllık artışın yine negetifte kalması ve sermaye-tüketim malları ithalatının yıllık bazda küçülmeye devam etmesi"
     Önümüzdeki dönemde hem iç talepteki yavaşlamanın etkisiyle hem de global enerji fiyatlarındaki gerilemelerle beraber ithalat faturasının gerilemeye devam edeceğini belirten Karaaslan, bu nedenle beklentilerinin, 12 aylık kümülatif dış ticaret açığının kademeli bir şekilde düşüşüne devam edeceği yönünde olduğunu ifade etti.
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir