Finans dünyası AA Finans Haberleri Terminali'ne ilişkin görüşlerini paylaştı: -Vakıf Finansal…

  • Yazı boyutu
Finans dünyası AA Finans Haberleri Terminali'ne ilişkin görüşlerini 
paylaştı:
  -Vakıf Finansal…

Finans dünyası AA Finans Haberleri Terminali'ne ilişkin görüşlerini paylaştı: -Vakıf Finansal Kiralama AŞ Genel Müdürü Osman Zeki Özger: -"AA finans haberleri terminalinden bir çok insanın fevkalade yararlanacağını düşünüyorum" -Kredi Kayıt Bürosu AŞ Genel Müdürü Kasım Akdeniz: -"AA'nın bu yeni yaklaşımı ve ortaya koyduğu vizyon sektör açısından son derece önemli" -Merkezi Kayıt Bürosu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ekici: -"MKK olarak AA ile her zaman işbirliği yapmaya hazırız" -Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi: -"Aslında biz yabancı veri kaynaklarına çok bağımlıyız. AA eğer yerli kaynaklardan bunu tamamlayabilirse ki buna inanıyorum, gerçekten çok önemli olacaktır"

Anadolu Ajansı'nın (AA) yeni hizmeti Finans Haberleri Terminali (aafinans.com) piyasa profesyonelleriyle buluştu.
     Haliç Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen lansmana, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yanı sıra finans ve iş dünyasından çok sayıda isim katıldı.
     Finans Haberleri Terminali piyasa profesyonellerinden olumlu not alırken, katılımcılar AA'nın yeni hizmetine ilişkin görüşlerini AA ile paylaştı.
     Vakıf Finansal Kiralama AŞ Genel Müdürü Osman Zeki Özger "AA 100 yıla yakın geçmişiyle, hızlı, etkin, güvenilir bilgileri doğru zamanda bize aktaran, finans sektörüne bir çok konuda katkısı olan bir kurum. AA'nın finans terminali vizyonuyla yapmış olduğu çalışma bizleri yeni bir ufukla karşıladı. BDDK, SPK, Maliye gibi finansın kalbi olan kuruluşların güncel haberlerinin doğru, akışının zamanında yabancı kaynaklardan değil de kendi öz kaynaklarımızdan sağlanmasının verdiği haz çok sevindirici ve heyecanlı bir durum oldu. Emeği geçen herkesi kutlamak lazım. AA, bundan böyle daha çok izlenecek, daha çok takip edilecek. AA Finans Haberleri Terminali'nden bir çok insanın fevkalade yararlanacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.
     Merkezi Kayıt Bürosu (MKK) Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ekici de, "AA'nın, finans piyasasının profesyonel mensuplarının ihtiyaçlarını doğru ve hızlı bir bilgi akışıyla yeterince tatmin edeceğini düşünüyorum. Ayrıca AA AA Genel Müdürü Kemal Öztürk Bey'in 2020 vizyonunu çok etkileyici ve isabetli bulduğumu da ifade etmeliyim. Biz MKK olarak AA ile her zaman işbirliği yapmaya hazırız. Elimizden geleni sunacağız" dedi.
     Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Genel Sekreteri Osman Akyüz ise Finans Haberleri Terminali'nin önemli bir başlangıç olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
     "AA'nın dünyanın 5 ajansından biri olma hedefini ve bu çerçevede finans piyasasına olan yaklaşımını mutlulukla karşılıyoruz. Finans, ülke ekonomilerinin en önemli göstergelerinden biri. Ciddi, güvenilir ve hızlı bilgi bizim için olmazsa olmaz. Bankacılık, finans, ekonomi için olmazsa olmaz. Bu konuda AA'nın öncülük yapıyor olması, bu konuya önem vermesi takdire şayan bir hareket. Bütün gücümüzle buna katkı verme gayreti içinde olacağız" dedi.
     Kredi Kayıt Bürosu AŞ (KKB) Genel Müdürü Kasım Akdeniz de, AA Finans Haberleri Terminali'ne ilişkin, şu yorumda bulundu:
     "Finans sektörü açısından baktığımızda doğru bilgiye zamanında ulaşmanın ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Özellikle asimetrik bilginin rekabeti bozucu etkisini de biliyoruz. AA'nın bu yeni yaklaşımı sektör açısından son derece önemli. Ortaya koyduğu vizyon da çok önemli. O nedenle AA'ya bu yolculukta başarılar dilerim. Biz de KKB olarak üzerimize düşen görevler olduğu takdirde bunları memnuniyetle yerine getireceğiz."
     Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Müdürü Ali İhsan Gelberi, günümüzde bilginin çok önemli olduğunu vurgulayarak, "Dolayısıyla bilgi sağlayan kuruluşların çeşitlenmesi, çoğalması özellikle bizler, piyasa oyuncuları için çok çok önemli, faydalı olacaktır. AA şu anda buna katkıda bulunuyor. Aslında biz yabancı veri kaynaklarına çok bağımlıyız. AA eğer yerli kaynaklardan bunu tamamlayabilirse ki buna inanıyorum, gerçekten çok önemli olacaktır" dedi.
    
     -"Sistemin uluslar arası piyasalarla entegre halde faaliyet göstermesi önemli"
    
     Ziraat Bankası İstanbul Kurumsal Bankacılık Yöneticisi Kara Orkun Uçak, yaptığı değerlendirmede şunları ifade etti:
     "Ülkemizde bu alanda faaliyet gösteren yabancı kurumların yanı sıra yerli bir kurumun da bu alanda yeni açılımlar yapması bence çok olumlu bir şey. Veriyi almak ve onu dağıtırken bire bir kendi tabanını kullanan bir kurumun daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Bu konuda yabancı şirketlerin doğru veriyi doğru şekilde yansıtamayacağını da düşünüyorum. O açıdan önemli bir servis. Bu servisin sadece ülke içinde sınırlı olmaması aynı zamanda uluslar arası piyasalarla entegre halde faaliyet göstermesi önemli. Bence bu yanıyla da önemli avantaj sağlayacaktır. Biz dünyayı bize sunulan şekliyle görüyoruz ve ağırlıklı olarak dış veri tabanı sunucularının gösterdiği şekliyle biliyoruz. Oradaki verilerin doğruluğu veya yorumlanış biçimleri tamamen bizim bakış açımızı belirliyor. Bu açıdan farklı bir şeye ihtiyaç vardı. Bu terminalin de farklı olacağını düşünüyorum."
    
     -"Yeni girişimin ekonomi dünyasında bir çığır açacağına inanıyorum"
    
     Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) 3. Dönem Başkanı Ömer Bolat ise AA'nın 100.yıl vizyonu çerçevesinde 2020 yılına yepyeni bir yapılanma ile gireceğini belirterek, "AA Artık sadece Anadolu'ya Türkiye'ye mahsus değil, dünyaya mahsus küresel bir haber ajansı yolunda çok dille yayın yapma ve bütün dünyaya Türkiye'den mesajlar duyurma anlamında büyük bir hamle atak başlatmış. Buna şahit oldum ve çok sevindim" dedi.
     Ekonominin ülkeler açısından önemine işaret eden Bolat, "Sadece iş dünyasını değil halkın tamamını ilgilendiriyor. Türkiye de dünyada 16. Avrupa'da 6. büyük ekonomi ve Türkiye'deki ekonomi verilerinin, ekonomi haberlerinin AA gibi hem milli, hem şeffaf, hem de objektif bir haber ajansı vasıtasıyla hem Türkiye'ye hem de dünyaya servis edilmesi büyük önem taşıyor. Bu haberler şeffaflık, manipülasyondan, spekülasyondan uzak olma anlamında çok önemli. AA'nın bu yeni girişimin ekonomi dünyasında bir çığır açacağına inanıyorum. Ekonomide güven çok önemli. Manipülatif, spekülatif haberlerden uzak olmak çok önemli" diye konuştu.
     Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan da AA'nın finans piyasasına geç ancak hızlı bir giriş yaptığını belirterek, "İyi bir çalışma oldu. Ekranda sürekli takip ettiğimiz veri akışına sahip olduk. Bunun yanında Finans Masası'nda özellikle sektörün önde gelenlerinin açıklamalarda bulunması hem yatırımcıların hem uzmanların hem de analistlerin merak ettiği soruların ilk ağızdan soruluyor ve bunun yayınlanıyor olması AA Finans Haberleri Terminali'nin bir artısı olarak öne çıkıyor. İnşallah ilerleyen günlerde daha da gelişerek çalışmaların devam edeceğine inanıyoruz" dedi.
     Doğan, Finans Masası sayesinde piyasa profesyonellerinin sorularını doğrudan ilgili konuklara ulaştırabilmesinin önemli olduğunu vurgulayarak, "Soruları ilk elden sorma imkanı her zaman bulamıyorduk. AA'nın bizlerden de sorularımızı alarak ilgi kişilere yöneltmesini olumlu buluyoruz. Piyasa aktörleri olarak bunun devamını bekliyoruz" görüşünü aktardı.
    
     -"Eminiz ki kullanımı giderek yaygınlaşan bir platform olacak"
    
     Finans Invest Yatırım Danışmanı Serhan Yenigün de hizmeti kullanıma açıldığı ilk günden bu yana test ettiklerini belirterek, "Verilere erişim, verilerin kalitesi, zenginliği açısından oldukça güçlü buluyoruz. Diğer haber ve veri sağlayıcılarından da hizmet alıyoruz ancak AA'nın sunumlarında da anlatıldığı gibi hizmetin yurt içindeki gelişimlerin hızlı bir şekilde aktarımı konusunda sektöre katkıda bulunacağını, faydalı olacağını düşünüyoruz. Bu anlamda 2020 vizyonunuzu da kutluyoruz. Önümüzdeki yıllarda eminiz ki giderek kullanımı yaygınlaşan, yurt içindeki gelişmeleri takip için kullanılan bir platform olacaktır" değerlendirmesinde bulundu.
     ATIG Menkul Değerler AŞ Genel Müdürü Hakan Basri Avcı ise yaptığı değerlendirmede, "Burada gerçekten etkileyici bir efor var, hedef var. Anadolu Ajansı'nın kendini dünyanın en büyük 5 ajansı içinde görmek istemesi gerçekten Türkiye için de gurur verici bir şey" dedi.
     X Trade Brokers Menkul Değerler AŞ Şatış Yönetmeni Levent Kerik ise yaptığı değerlendirmede şunları söyledi:
     "Ülkemizin 2023 hedefleri var. Oradaki hedef dünyanın en büyük on ekonomisi arasına girebilmek. AA da Türkiye'nin sesini dünyaya duyurmak için kurulmuş. Çeşitli nedenlerle kendi içine kapanmış ama şu anda tekrar uluslararası ölçekte açılım yapmasını ben çok değerli buldum. Özellikle finans haberciliği adı altında yapılacak bu yaklaşım da çok olumlu. Biz finans piyasasının aktörleriyiz. Buradaki veri ve haber akışının ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Özellikle bu beş ayrı dilde yapılacak olması da çok önemli."
     Hadımköy - Arnavutköy Sanayici İşadamları Derneği (HASİAD)Başkanı Hüseyin Bozdağ ise AA'nın 2020 yılı için çizdiği vizyonu kurtuluş savaşına benzettiğini söyledi. Bozdağ, "Sizi kutluyorum. Bugüne kadar biz Anadolu Ajansı'nın sadece AA'sını görmüşüz, ama bunun arkasındaki devi görmemişiz. Her şeyden önce ulusal olarak kendi yaptığımız işlemlerle ilgili haberleri kendi dilimize veya başka dillere özümüzdeki insanlarla aktarılmasıyla ilgili koyduğunuz hedefleri tebrik ediyorum. Biz AA ile görüşüp işbirliği yapacağız. Vizyonerliğiniz dolayısıyla sizleri kutluyorum" diye konuştu.
     KOBİDER Başkanı Nurettin Özgenç ise, "Böyle bir hizmetin olması ve geliştirilmesi ekonomi açısından çok önemli olacaktır. Biz de ekonomi aktörleri olarak bunun takipçisi olacağız" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 123 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir