Financial Times Türkiye Zirvesi -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: (3) -"Orta vadede ekonomik büyüme…

  • Yazı boyutu
Financial Times Türkiye Zirvesi
  -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: (3)
  -"Orta vadede ekonomik büyüme…

Financial Times Türkiye Zirvesi -Maliye Bakanı Mehmet Şimşek: (3) -"Orta vadede ekonomik büyüme hızlanacak, enflasyon düşmeye devam edecek" -"Başbakanımız muhteşem işler yaptı. Türk halkına yeniden özgüvenini verdi"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Orta vadede ekonomik büyüme hızlanacak, enflasyon düşmeye devam edecek" dedi.
     "Türkiye Semineri Avrupa'nın Yeri BRIC'ine Yatırım" zirvesinde konuşan Şimşek, 2023 hedeflerinin gerçekçi olup olmadığının sorulması üzerine, kişi başı 25 bin dolarlık hedefi anımsatarak, ulusların uzun vadede kendilerine iddialı, zor hedefleri koyduklarını Türkiye'nin de bu grupta olduğunu anlattı.
     1923-2003 yılları arasında hükümetlerin görev sürelerinin 15 ay civarında olduğunu ve orta vadeli planlardan söz edildiğini hatırlatarak, "Ama Başbakanımız uzun vadeli düşünmeyi tercih ediyor. İddialı hedefler koymak insanların bir dava uğrunda birleştirilmesi demek. Eğer sizin uzaya gitmek gibi bir hedefiniz yoksa uzaya gitmezsiniz zaten. Önce hedefi koymak gerekir" dedi.
     Kişi başı 25 bin dolar hedefinin yüzde 5'lik reel ekonomik büyüme ile sağlanabileceğini belirten Şimşek, şöyle devam etti:
     "Bu yapılabilir bir şey. İlk 10 ekonomi arasına girmişseniz aslında sizin ne yaptığınız önemli değil, diğer ülkelerin ne yaptığı önemli. Kendi performansınızı değerledirebilirsiniz ama başka ülkelerinkini değerlendiremezsiniz. 500 milyar dolarlık ihracat mümkün... 2023 önemli bir tarih ama bu yıla bakın. Yavaşlamayı başlattık. Bu yavaşlama ekonomide kendi kendine ortaya çıkmadı, biz yaptık. Para politikasını ve kredi politikasını sıkılaştırdık ve vergi önlemleri aldık. Yani bazı uzun vadeli hedeflerden sonra körü körüne devam etseydik, o zaman bir sert iniş dediğimiz bir zorluğa girecektik."
     Türkiye'de insanların artık ekonomik gelişmenin de bir sonucu olarak kendine daha çok güvendiğini belirten Şimşek, "Herşeyden önce hayal kurabilmeliyiz. Başbakanımız muhteşem işler yaptı. Türk halkına yeniden özgüvenini verdi. Türk halkı artık uzun vadeli düşünebiliyor. Kendisi ile gurur duyuyor. Biz bunun bir yarış olduğunu biliyoruz. Bazı ülkeler bizden daha başarılı olabiliyor. Ancak bu yarıştan kopmak istemiyoruz, bu yarışın içindeyiz" diye konuştu.
     Türkiye'nin ihracat stratejisine ilişkin olarak, "Biz altını ithal de ediyoruz, ihraç da ediyoruz. Ticari rakamlarımızda, büyümemizde altın yok. Ama burada ilişki IMF'nin öngördüğü ile eşit. Net altın ihracatı, toplam ihracatımızın yüzde 5'inin altında" diyen Şimşek, panel sonrası basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.
     Şimşek, mevduatta vadenin uzatılmasıyla ilgili yasal düzenlemeye ilişkin soruya, bir süredir mevduatta vadenin uzatılmasına ilişkin çalışma yürüttüklerini ve buna ilişkin yasal düzenleme yaptıkları yanıtı vererek, Bakanlar Kurulu'nda mevduatın vadesine göre farklı stopaj oranlarına tabi tutulması konusunda zaten yasal düzenlemeyi yaptıklarını, teknik çalışmaların tamamlandığını belirterek, "Aslında 3 aşağı 5 yukarı şekillendirdik. Nihai kararı Bakanlar Kurulu verecek. Sizlerle detayları paylaşmam mümkün değil" dedi.
     Zorunlu karşılıkların Merkez Bankası'nın yetkisinde olan bir konu olduğunu ifade eden Şimşek, devamla şunları kaydetti:
     "Bildiğim kadarıyla orada bir adım atılmıştı. Tabii sadece stopaj oranlarının farklılaştırılmasıyla biz o hedefi bulamayabiliriz. Hem Merkez Bankası'nın yetkisinde olan bazı hususlarda hem BDDK'nın yetkisinde olan bazı hususlarda Maliye'nin yapacağı düzenlemeyle bir bütün olarak vadeyi nasıl uzatabiliriz, tasarrufları nasıl arttırabiliriz- Bunları çalıştık. Bu konu Bakanlar Kuruluna arz edilip nihai şekli verilmediği için gerek Maliye'nin gerekse kurumların teklif ettiği kararname üzerine yorum yapmam doğru olmaz" ifadelerini kullandı.
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 142 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir