Fide/fidan sertifikasyonu ile bitki pasaportu için tek etiket uygulanacak

  • Yazı boyutu
Fide/fidan sertifikasyonu ile bitki pasaportu için tek etiket uygulanacak

Fide/fidan sertifikasyonu ile bitki pasaportu için tek etiket uygulanacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bugüne kadar fide/fidan sertifikasyonu için ayrı, bitki pasaportu için ayrı uygulanan etikette, tek etiket uygulamasına geçilmesi için ilgili mevzuatlarda düzenleme yaptı.
     Bakanlığın "Asma Fidanı ve Üretim Materyali Sertifikasyonu ile Pazarlaması Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği", "Çilek Fidesi Üretimi, Sertifikasyonu ve Pazarlaması Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" ve "Meyve Fidanı ve Üretim Materyali Sertifikasyonu ile Pazarlaması Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Yönetmeliklere göre, bugüne kadar fide/fidan sertifikasyonu için ayrı, bitki pasaportu için ayrı uygulanan etikette, tek etiket uygulamasına geçilecek.
     Bu birleştirme sayesinde, Bakanlık birimlerinde aynı işlemin gereksiz tekrarı sona erecek, sertifikasyon ve pasaport işlemlerindeki prosedürler azalacak, üretimlerde, bitki pasaportu veya sertifikasyon uygulamalarından herhangi birinin eksik olması önlenecek ve üreticiler, iki ayrı kontrol ve iki ayrı etiket için ücret ödemeyeceğinden maliyetler azalacak.
    
    
    

Bu haberi 235 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir